Tërmet 7.5 Rihter – Video tronditëse nga momenti i lëkundjes së tokës

Bota

Një tërmet me magnitudë 7.5 ballë të shkallës Rihter tronditi Perunë mëngjesin e së dielës.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, tërmeti ishte me qendër 45 kilometra nga qyteti verior i Peruansë, Baranca. Mësohet se tërmeti është ndjerë në Ekuador.

Sipas autoriteteve, nuk ka raportime për viktima apo të lënduar. Sipas mediave lokale, shtëpitë dhe kishat janë shembur, rrëshqitje dherash, ndërsa në shumë zona ka ndërprerje të energjisë elektrike. Asnjë alarm për cunami nuk është lëshuar në këtë moment.

Momenti i tërmetit

https://twitter.com/i/status/1464918660406026240