Tërmeti në Zakynthos: Toka vazhdon të dridhet , paralajmërime për tronditje të forta

Greqi

Deri të shtunën në mëngjes, janë regjistruar mbi 60 vibrime sizmike, disa prej të cilave ishin më shumë se 4 Rihter.

Aktiviteti intensiv pas tërmetit vazhdon ende në Detin Jon dhe sot të shtunën në mëngjes, pas tërmetit të fortë prej 6.4 Richter që tronditi Zakynthos të premten.

Konkretisht, në mengjesin e sotëm të shtunën, dy tronditje të mëdha kanë zgjuar banorët në Zakynthos. Dy tërmetet kishin një magnitudë prej 4.2 dhe 4.5 Rihter dhe u regjistruan në zonën e detit në jugperëndim të Zakynthos, ndërkohë që kishin ndodhur dhjetra termete të vogla. Duke folur për televizionin SKAI, Profesori i Gjeologjisë dhe Presidenti i Agjencisë së Planifikimit dhe Mbrojtjes së Tërmeve, Efthimios Lekkas, tha se ky tërmet duhet të shënohet në ditët e ardhshme për të rivendosur ishullin në rregullsi. Megjithatë, ai theksoi se tërmeti nuk do të ishte i madh në energji.