Tragjedia: Vajza 5 vjeçare vdiq nga të ftohtit në Hot Spot të Moria-s

968

Greqi – Sipas agjencisë së lajmeve Russia Today, vajza së bashku me prindërit e saj dhe pesë vëllezërit e motrat kishin ardhur një javë më parë në në Hot Spot në Moria të ishullit Mitilini.

Trupi i saj u gjet të dielën e kaluar (15/10/2017) nga babai i saj dhe nëna e saj shtatzënë, të cilëve, siç u tha, autoritetet refuzuan t’u jepnin batanije shtesë për ta mbajtur vajzën e sëmurë të ngrohtë. RT flet për kushte të papranueshme jetese në pikën Hot Spot dhe thotë se prindërve u është dhënë vetëm paracetamol për të trajtuar 5-vjeçaren.

Unë shkova në çadër dhe batanijet në terren ishin ngjyrosur, ata ishin aq të ftohtë, të pista dhe të lagura”, tha një vullnetar për agjencinë ruse.

Vajza e tyre thjesht vdiq dhe ata u lanë aty. Ata nuk kishin asgjë, madje as një vizitë nga një psikolog ose psikiatër. Nëna ishte e heshtur. Ata u tronditën dhe fëmijët thanë vetëm se “motra jonë vdiq – ajo vdiq atje”.

Ishte një tjetër vullnetar atje dhe, duke qarë, ai tha: Ata morën trupin e fëmijës si një qen. Nuk kishte asnjë shenjë dinjiteti. Trupi i fëmijës u varros pa ritual musliman dhe pa nënën e saj.Dhe historia përfundon:Vajza 5 vjeçare nuk do të jetë e fundit që të vdes para pranverës./NewsBomb.gr/
Këtë e pëlqejnë %d blogues: