Greqi / Shtatë vite më parë një nga arratisjet më të përgjakëshme të 11 shqiptarve që la pas të vrarë

342

Shtatë vite më parë (22/03/2013) në burgun Trikalla të sigurisë së lartë u regjistrua një nga ngjarrjet më të përgjakshme, arratisja e 11 shqiptarëve dhe ndjekja e policisë në male.

Pa mbushur 24 orë kapen tre prej tyre, ndërsa tetë i shpëtuan u larguan. Kjo ngjarrje la pas jo vetëm të plagosur por edhe te vdekur nga te dy palët. Gjithashtu u plagos dhe nje prej te burgosurve shqiptare, shtetasi E. Sinani i cili me pas ka gjetur vdekjen ne dt. 02.07.2013, si rrezultat i plageve me arme zjarri.

Arratisja e përgjakshme e njëmbëdhjetë të burgosurve shqiptarë nga burgu i Trikalës më 22 mars 2013, do të ishte thjesht një “thikë” në prestigjin e sistemit të burgjeve dhe ministrisë së drejtësisë, nëse nuk do të kishte pasur “efekte anësore” të tilla tragjike.

Të arratisurit

kaluan gjysmën e Greqisë, duke zbritur në Athinë, dhe pastaj, kur policia u forcua, morën rrugën për  në atdheun e tyre përmes shtigjeve malore të Pindos. Dhe ata nuk nguruan të vrisnin një polic në bllok në Distomo dhe një vajzë 25-vjeçare në Isthmia, e cila u gjet në kohën e gabuar në kohën e gabuar.

E gjitha filloi me një operacion “ushtarak” në burgjet e Trikalës. Rreth orës 8:00, të burgosurit ishin në gjëndje dhe prenë shufrat e një qelie pa u vërejtur nga rojet. Me çarçafë, ganxha të sajuar dhe një shkallë ata zbritën në oborr. Në një distancë prej 300 metrash, katër shokët e tyre, të cilët ishin në një furgon, filluan të qëllonin në portat e burgut me armë automatike. U zhvillua një betejë e vërtetë, në të cilën dy roje u plagosën. Autorët hodhën shtatë granata, pesë prej të cilave shpërthejnë. Njëmbëdhjetë të burgosurit, duke shfrytëzuar panik dhe duke neutralizuar rojet, u ngjitën në murin e jashtëm, u hodhën jashtë dhe ikën.

Rojet e plagosur u dërguan në Spitalin Trikala pa asnjë shqetësim për shëndetin e tyre.

Në Trikala dukej një alarm dhe të gjitha departamentet e policisë në rreth u hodhën në ndjekje të shqiptarve të rrezikshëm dhe bashkëpunëtorëve të tyre.

Mesditën tjetër, dy prej arratisurve u identifikuan dhe u arrestuan para se të largoheshin, afër fshatit Krinitsa Trikala. Pas pak kamioni që ishte përdorur nga grupi ndihmës u dogj plotësisht në Larisa të Nice.

Një tjetër i burgosur u arrestua pranë lumit Pinios. Por tetë të tjerët arritën të shpëtojnë. Ata ishin 27-vjeçari Foland Luli, 25-vjeçari Edison Lika, 27-vjeçari Ilir Kupa, 36-vjeçari Marian Kola, 25-vjeçari Klement Çalla, 41-vjeçari Admir Murataj, 35-vjeçari Ermal Lita dhe 31-vjeçari Fatat Sulaj. Rrugët e tyre u ndanë, por aktiviteti i tyre kriminal do të vazhdonte …

Tetë ditë pas arratisjes, në 30 Mars 2013, tre prej tyre grabitën pronarin e një taverne në Paleokundoura në autostradën e vjetër Athinë-Thivon dhe u larguan me xhipin e tij, një “Subaru Forester” të zi. Rreth orës 11 të natës ata ranë në një bllok policor në Isthmia Corinth. Policët i bënë thirrje shoferit të ndalonte për një kontroll, por ai vazhdoi me shpejtësi, ku ndjekja u pasua me të shtëna armësh zjarri.

Një plumb nga arma Kalasnikov i Marian Kola u godet dhe plagos rëndë 25-vjeçaren Katerina Zogali, e cila po kthehej në shtëpi me makinën e saj. Vajza fatkeqe, e cila punonte si ekonomiste në një hotel në Kechries, u zgjua herët në mëngjes në Spitalin në Korinth. Ajo e kishte mposhtur leuceminë dhe ishte gati të humbiste jetën e saj nga plumbat …

Ermal Lita ishte i pari nga tetë të arratisurit që ra në duart e oficerëve të policisë pas një grabitjeje në një supermarket në Peristeri më 3 maj 2013. Ai hodhi dy granata, të cilat nuk shpërthyhen, dhe u arrestua me një pistoletë përdorur. 35-vjeçari shqiptar kishte një “biografi” të pasur, e cila përfshinte plaçkitje dhe arratisje, dhe kishte shpëtuar pas një përplasjeje të armatosur me policinë në Virona, në shkurt 2010, ku u arrestua Marian Kola.

Gjatë shkëmbimit të zjarrit, 25-vjeçari Nikos Totis, i cili punonte në vend, u vra në mënyrë tragjike. Njeriu fatkeq minoritar ishte gjetur në një zjarr të kryqëzuar dhe humbi jetën nga plumbat e policisë, doli pas hetimit …

Më 17 qershor 2013, ndërsa arratisurit  tashmë kishin ikur duke qëlluar të paktën dhjetë blloqe të policisë dhe duke vjedhur një makinë në Parnassos ku kishin gjetur strehim. Ishte dy pas mesnate kur tre oficerë policie u përpoqën të ndalonin pesë burra të dyshuar pranë kryqëzimit Desfina, por ishin kriminelët ata që i morën në befasi dhe i çarmatosën tre policët duke i marrë edhe armët! Kur në zonë mbriti një makinë e dytë e policisë e Livadias për ndihmë, Marian Cola hapi zjarr ndaj dy oficerëve të policisë.

36-vjeçari nënkolonel George Andritsopoulos u plagos rëndë dhe u sdisa minuta më vonë vdes nga një gjakderdhje të padurueshme, ku pas një muaj ai do të bëhej baba për herë të tretë…

Forcat e policisë tani ishin shumëfishuar, pasi informacioni tregonte se të arratisurit do të lëviznin drejt kufirit greko-shqiptar. Më 21 korrik 2013, pati një betejë të vërtetë pranë fshatit Vrosina të Janinës, ku në mjegull u zbuluan nga kamera termike Marian Kola dhe Ilir Kupa. Një plumb në shpinë, 20-30 metra larg, ndaloi veprimtarinë kriminale të 36-vjeçarit shqiptar  Marian Kola, i cili ra i vdekur përkrah kallashnikovit, me të cilin kishte shpërndarë terror dhe vdekje.

Që nga viti 1995 ai është dënuar për vjedhje në Selanik dhe është dënuar me 13 vjet burg për grabitje, dhunë të paligjshme dhe rrëmbim. Në nëntor 2009, ai u arratis nga Departamenti i Policisë në Thiva, ku ishte transferuar nga burgu i Grevena për t’u paraqitur para hetuesit, pasi kërcënoi policinë me një armë zjarri të fshehur më parë nga një bashkëpunëtor në tualet! 27-vjeçari, Ilir Kupa, arriti të shpëtojë nga “beteja” e Brosinës, por u arrestua në janar 2014 në Shqipëri. Një vit pas arratisjes, Fatos Sulaj

Admir Muradai u qëllua për vdekje në 9 Prill 2019, në aeroportin e Tiranës, gjatë një grabitjeje në një aeroplan që transportonte një shumë të madhe parash në Austri në emër të kompanive të sigurimeve shqiptare. Sipas Policisë, një muaj pasi u arratis nga Trikala ai grabiti një bankë të Larissa me një “grabitje” prej 1.2 milion euro.

Pas 1 viti në kërkim, policia arreston më 19 mars të 2020  vëllezërit Klement dhe Eldi Çala të cilët akuzohen për grabitjen në Rinas në prill të vitit të kaluar ku u morën rreth 6 milionë euro. Pas shtatë vitesh të tetë të arratisurit që fituan lirinë me përgjakje për një kohë të caktuar, përfunduan ashtu si e nisën.