Trump: Ka ardhur koha të punojmë në mënyrë konstruktive me Moskën

Bota

Ka ardhur koha të shkojmë përpara dhe të punojmë në mënyrë konstruktive me Rusinë, theksoi sot në një mesazh në rrjetin social Twitter presidenti amerikan, Donald Trump duke shtuar se homologu i tij rus, Vladimir Putin kishte hedhur poshtë në  mënyrë kategorike ndërhyrjen në zgjedhjet presidenciale amerikane 2016.

E kam pyetur me ngulm presidentin Putin disa herë për ndërhyrjen e tij në zgjedhjet amerikane”, shtoi Donald Trump pas rikthimit nga një turne katërditor në Evropë, gjatë të cilit u takua me presidentin rus, Putin për herë të parë.

Ai e mohoi kategorikisht ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane”, shtoi Trump.

Gjatë samitit të G20-s, dy krerët i lanë mënjanë mosmarrëveshjet dypalëshe dhe treguan vullnetin për të ecur përpara.

Për sa i përket çështjes së Sirisë, një tjetër temë tensioni mes dy vendeve, Vladimir Putin e gjykoi të mundshëm krijimin e mundësive për marrëveshje me Donald Trump.

Pozicioni i SHBA-së është bërë më pragmatik”, deklaroi ai, duke përshëndetur marrëveshjen që arriti me homologun e tij amerikan për vendosjen e një armëpushimi në jugperëndim të Sirisë.