Category: Aktualitet

Toponimet:Të lirë skllevërit për në atdhe

Shpetim Zinxhiria  /   Dy vendet ballkanike fqinje  kanë arritur edhe njëherë tjetër një marrëveshje të përkohshme për çështjen e toponimeve, për...

Hetime mbi linjen e autobuzave shqiptarë

Sot më 9 shtator të 2014 me nr.prot.45541 prokuroria Rozalia L. Lala i ka kërkuar Ministrisë së Transportit në Greqi hetimin mbi kompaninë e transportit...

Jo të gjithë ujrat pihen

Azem Parllaku / Këto ditët e fundit në rrjetet sociale u fol shumë rreth një intersviste, që një njeri i zakonshëm, i cili vetëm se ka lindur në Paris, ose...

Solidariteti i pasagjerëve mposht ligjin

Suedi / Anullojnë fluturimin për të shmangur dëbimin e emigrantit klandestin! Solidariteti është arma më e forte në duart e qytetarëve për të përballuar...

Është koha e çakenjëve dhe e maskarrenjëve

Urim Gjata   /  Po lekët vallë a do të kthehen përsëri në Bankën e Shqipërisë?. Ardian Bitraj ka treguar qetë-qetë, se milionat i ka lënë në kazino....

Banka e shtetit në duart e Mafies

Bujar Nishani dhe Sali Berisha heshtin për skandalin e Fullanit, u emëroi bashkëshortet dhe kunatat në bankën e shtetit. Grabitja e bankës së shtetit nga stafi...

Liria e shtypit në Shqipëri ?!

Turpi ! Ja si mbrohet liria e shtypit në Shqipëri. Digjet për herë të dytë, makina e gazetarit të “Ora News”, Gentian Bellaj në qytetin e Vlorës. Zjarri ka...

Ndahet nga jeta në krye të detyrës

  DEKLARATË E UNIONIT TË GAZETARËVE SHQIPTARË, DEGA KORÇE Unioni i Gazetarëve Shqiptarë, dega Korçë, njofton me hidhërim të thellë, ndarjen nga jeta...

Haxhinasto: Reformë në transportin urban

Plan me 4 faza për organizimin e shërbimit të transportit ndërqytetas. Objektivi final i reformës në shërbimin e transportit ndërqytetas është që ti ofrojmë...

Kriza në Europë, 10.000 vetvrasje në vit

Incidentet në rritje të jashtëzakonshme. Dhjetë mijë vetëvrasje për shkak të krizës, thotë studimi i fundit. Përkeqësimi i shpejtë në ekonomi ka çuar më...