Category: Aktualitet

Përse Greqia e futi Shqipërinë në listën e zezë?

Tre vende në botë u kontrollohen dokumentat e gjendjes civile nga ambasadat greke, ndërmjet tyre ndodhet edhe Shqipëria. Konsullatat e Greqisë bën biznes me...

Maksim Ferra: Mënyrat që garantojnë parandalimin dhe luftimin e terrorizmit bashkëkohorë

Maksim Ferra drejtor ekzekutiv i Unionit “Stop Krimit” thekson se si pas tij janë 9 mënyra që garantojnë me sukses dhe luftojnë terrorizmin, gjithashtu tregon...

Turpi “Made in Albania”

Shpetim ZINXHIRIA  /  Shqipëria ka problem parimet më elementare të Demokracisë. Arrestimi i gazetarit Artan Hoxha tregon edhe njëherë se ky vend ka problem...

Rebelohet Parlamenti. Rama, Berishës : Je qen lufte – jashtë halabaku

Fjalimi i Ramës në Kuvend dhe cilësimi i tij për Berishën si një War Dog, qen lufte, frymëzim për filmin e Hollivudit ka rebeluar opozitën e cila e ka rrethuar...

Mentaliteti shqiptar !

Roland BADENI   /  Të gjithë ne e ndjejmë peshën e tij dhe askush nuk e mohon dot që ka ndikime, nga shtysat që jep familja, nga ato që jep rrethi shoqëror....

Përfundon me sukses operacioni i koduar “Falko”

Engjëll MUSAI */ Operacioni i kryer nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tirane, në bashkëpunim me SH.Ç.B.A Tiranë...

Tahiri pas 80 vitesh kthen ligjet e Zogut. Gjoba e burgime për dhunën ndaj kafshëve.

Plot 80 vite më vonë, një ligj për mbrojtjen e kafshëve është një domosdoshmëri për qeverinë Rilindja dhe mbarë opinionin public. Hashashi thuaj se ka...

Greqi, reagim i Federatës së Shoqatave Shqiptare mbi masakrimin e 14-vjeçarit

Lidhur me dhunën e shëmtuar ndaj fëmijës 14-vjeçar ka reaguar Edmond Guri kryetar i Federatës së Shoqatave Shqiptare në Greqi. Federata e Shoqatave Shqiptare ne...

Meta mund të jetë kryeministri i ardhshëm

Gazeta e SPD-së gjermane: Meta mund të jetë kryeministri i ardhshëm, rinia e çon partinë e tij përpara dhe mendojnë si evropianë. Gazeta “Përpara” e...

Dhuna policore, reagon Ilirjan Dhima, kreu i shoqatës Shqipëria

Për ngjarrjen e fundit të masakrimit të 14-vjeçarit nga dy police greke të forcave special të ndërhyrjes së shpejtë “DIAS”, ka reaguar kreu i shoqatës...