Category: Greqi

Ja niveli arsimor i emigrantëve shqiptar në Greqi !

Një interes të veçantë janë të dhënat që paraqiten nga studimet për nivelin arsimor të emigrantëve në përgjithësi që jetojnë në Greqi, por në veçanti...

Emigrantët në Greqi depozitojnë para në Shqipëri, blejnë edhe shtëpi në Greqi.

Në vitet e krizës që ka mbërthyer Greqinë, tregu i pasurive të paluajtshme, veçanërisht në qendër të Athinës, po lëviz pak për shkak për shkak të...

Pavlopulos, Turqisë : Punojmë për paqen.Jemi të gatshëm të mbrojmë tokat tona.

Një mesazh paqeje në drejtim të Turqisë ka dhënë sot nga ishulli i Spetcës presidenti grek Pavlopulos. “Nga Traktati i Lozanës i vitit 1923 dhe Traktati i...

Ministri grek Kotzias: Shqipëria minon perspektivë evropiane…!

Ministri grek Nikos Kotzias në takimin joformal të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian në Estoni, ka theksuar edhe një herë se Shqipëria nuk do të...

Operacioni policor “Fshesa” : Ja sa shqiptarë dëbon Greqia çdo ditë !

Që nga viti 1991 e deri më sot, vendi fqinjë asnjëherë nuk ka pushuar operacionin “Fshesa” ndaj emigrantëve shqiptar. Edhe pse në heshtje ajo i kthen...

Deklarata – Presidenti grek ashpërson tonet ndaj Shqipërisë, “kushtëzon” integrimin

Robert Goro / Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, ka ashpërsuar tonet ndaj Shqipërisë, duke shprehur rezerva për mbështetjen e Athinës ndaj perspektivës...

Ja sa emigrantë shqiptarë jetojnë në Greqi!

Pas dy dekadash legalizimi, sot në Greqi jetojnë më shumë se 577,000 emigrantë të ligjshëm nga rreth 150 vende të ndryshme . Sipas të dhënave nga Forumi i...

Papunësia në Greqi për muajin qershor ra në 21.2%

Sipas raportit ELSTAT,ulja nga 0.3% në krahasim me muajin maj, por që mbesin më shumë se 1 milion të papunë. Edhe pse Greqia ndodhet në krizë që prej 2009, sot...

Kryeministri Cipras u jep një lajm të mrekullueshëm emigrantëve shqiptarë

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras, vizitoi të enjten ministrinë Brendshme greke, ku shpalli iniciativat ligjore që do të marrë qeveria e tij në këtë...

Bamirësi : Nga burgu Alket Rizai mblodhi para për të ndihmuar një 8-vjeçare të sëmurë nga Kreta

Ndodhi dhe kjo…Mes të tjerëve për të mbledhur para për mjekimin e 8-vjeçares jashtë vedit janë midis tyre edhe i burgosuri shqiptar i shumë njohuri në...