Category: Kryesore

Skandali i të burgosurve shqiptarë: Një e treta për drogë, “lirohen” vrasësit dhe përdhunuesit

Shqipëria është një vend ku lajmet nga kronika nuk mungojnë thuajse asnjë ditë, me burrin që vret gruan, të mitur që abuzohen seksualisht, vjedhje, kultivim...

Agron Dingo : Restaurimi i dy periudhave ne afreskun e kishes se Shën Mitrit, lagja Kala në Berat 1983-2018

Agron Dingo  /  Restaurimi në vitin 1983 në Berat. Përshkrimi i restaurimit dhe konservimit  të pikturës  murale të vitit 1607 në  Kishën e Shen Mitrit ...

Skandal : Drejtësia greke nuk pranon të kryej ADN e të akuzuarit shqiptar, Margjokaj

Gjykata e Apelit në Athinë, ka shqyrtuar sot çështjen e të riut shqiptar nga Shkodra, Nikolin Magjokaj i dënuar më heret nga gjykata e shkallës së parë të...

Greqia për vitin 2018 ka dëbuar 6.564 shqiptarë

Për 2018 policia greke ka dëbuar 6.564 emigrantë shqiptarë, një numër me një ulje të ndjeshëm me 2017 ku ishin dëbuar 13.665 shqiptar që përbën edhe numrin...

Ministri Kocias ka te drejte. Nacionalizmi i sëmurë e kthen Greqinë në krizë.

Prof.Dr Arben Malaj / Sontazhet per zgjedhjet e ardhshme ne Greqi paralajmerojne se Siryza mund te paguaj nje kosto politike per reformat e veshtira, ndersa Qirjako...

Lajmi i mirë, shpëtuan dhjetëra jetë njerëzish, shqiptarit dhe egjiptianit i jepet nënshtetësia greke

Një lajm i mire vjen nga vendi fqinjë, nga vendi ku punojnë dhe jetojnë rreth 600 mijë shqiptarë, një lajm që gëzon mbarë komunitetin shqiptar për vetmohimin...

Në Athinë prezantimi i librit “Miqësi e Trazuar” i Bashkim Zenelit. Ish ambasador i Shqipërisë në Greqi

Libri “Miqësi e Trazuar”  Greqia në kujtimet e ambasadorit, është libri i fundit i ish ambasadorit të Republikës së Shqipërisë në Greqi gjatë viteve...

Gazetari Artan Kristo:  Çfarë pune bën Edi Rama?

“Shpirt i babit, mos harxho kohën gjithe ditën në “Fejsbuk” e “Instagram”! Eshtë kohe e hubur kot. Nuk të japin asgjë rrjetet sociale! Puno për...

Dosti : I shpartalluar menderisht, Rama duhet të ik

Adriatik R.Dosti  /  Halucinant dhe eksentrik i llojit të veçantë. Histerik dhe krejtësisht i pa përgjegjshëm mendërisht Karagjoz dhe qesharak…i...

Dingo: Paftat e mesit me argjend që përdoreshin stoli për gratë dhe burat në Berat ne shekujt e kaluar.

Agron Dingo Piktor-restaurator / Arti popullor tradicional ne Berat, produktiv një aktivitet brenda materialit popullor të jetës dhe ritmin e ngadaltë të...