I PAFAJSHËM 54-VJEÇARI JANI ZOTO , AKUZOHEJ SE VRAU BRUTALISHT PARTNEREN E TIJ

Greqi Kryesore

 

“Duart dhe ndërgjegjja ime janë të pastra, kam rritur dy fëmijë të mrekullueshëm dhe jetoj me dinjitet në Kos. Unë nuk e kam kryer vrasjen”, tha ai në kërkim të faljes

 

Është shpallur i pafajshëm shtetasi shqiptar Zoto Jani i Aleksandrit, 54 vjeç, i akuzuar dhe dënuar padrejtësisht për vrasjen mizore të 43-vjeçares shtetase rumune Aciu Flopjca – Aurica, nënë e tre fëmijëve, në Kos

Shtetasi 54-vjeçar shqiptar Žoto Jani i Aleksandrit mohoi që në momentin e parë përfshirjen e tij në krimin veçanërisht të shëmtuar që tronditi kombin panhelen dhe dje, duke kërkuar falje, ndër të tjera theksoi sa vijon:

“Duart dhe ndërgjegjja ime janë të pastra, kam rritur dy fëmijë të mrekullueshëm dhe jetoj me dinjitet në Kos. Unë nuk e kam kryer vrasjen”.

Vihet re se gjatë fazës së paramarrjes në pyetje ai ka dhënë tre rrëfime, një më 15 prill 2014, një më 16 prill 2023 në orën 15:42, ku ka mohuar çdo përfshirje në krim dhe një më 16 prill 2023 në orën 8. 08:08 ku ai “rrëfeu” se e kishte kryer pa u futur në detaje.

Dje, më 6 nëndor 2023 si në deklaratat e tij të mëparshme, ai bëri të qartë se “rrëfimi” i tij është dhënë nën presionin dhe dhunën e policisë…

“Kur dy të mbajnë nga pas dhe dy të rrahin për një kohë, zoti Kryetar , pas një kohe thua se ke vrarë nënën tënde”, tha ai, duke iu përgjigjur një pyetjeje lidhur me këtë nga podiumi.

Në foto : Jani Zoto sëbashku me avokaten e tij z. Gianna Panagopoulou

Avokatja e z. Gianna Panagopoulou bëri të qartë se që në momentin e parë hetimi i policisë ishte me të meta dhe nuk u morën mostra të ADN-së dhe gjurmë gishtash nga pakistanezët që jetonin në të njëjtën pallat, por shumë më vonë pas kryerjes së krimit, ndërkohë që ka tani në laborator rezultoi se krimi është kryer nga pakistanezi Ali Hassan, gjurmët e pëllëmbës së të cilit janë identifikuar në vendin e krimit, në tualetin ku u gjet trupi i 43-vjeçares i prerë në qafë. , gjoks dhe organet gjenitale.

Pakistani, siç zbuloi gazeta “demokrati”, u arrestua në korrik për një tjetër krim në Gjermani, ndërsa u identifikua nga një gjurmë gishti e marrë në një qendër pritjeje në Orestiada në vitin 2017, teksa ishte larguar nga Kos.

Është kjo gazete që bëri njoftimin e pare të ngjarrjes dhe që ka ndjekur gjithë procesin gjyqësor që nga fillimi dhe deri ne fund.

Siç shkruante “dimokratiki”, 54-vjeçari është dënuar në qershor të 2015 me burgim të përjetshëm, 3 vite e 5 muaj burg dhe 1000 euro gjobë dhe vetëm pak kohë më parë dolën prova të reja se nuk ka kryer. vrasja për të cilën u akuzua dhe u stigmatizua !

Gjithashtu doli dhe u theksua dje nga Prokurori i Qarkut, i cili tashmë ka nisur procedurën përmes Interpolit për ekstradimin e Pakistanit, se krimi konkret nuk mund të jetë kryer nga i akuzuari brenda 6 minutave, përkatësisht nga ora 01.38 kur është larguar nga puna. në një furrë buke dhe në orën 01.44 kur ka telefonuar për të njoftuar autoritetet për krimin.

Por cila është historia e rastit:

Më 14 prill 2014 rreth orës 13:54, Departamenti i Sigurisë në Kos është njoftuar nga Departamenti i Policisë së Kos se një grua është gjetur e pajetë në zonën e Platanit.

Policia ka shkuar në vendngjarje rreth orës 14:00, ku i priste 54-vjeçari, i cili duke u dridhur bërtiste:

“Ajo u ther djema, nuk e besoj, kush e bëri djema”!

54-vjeçari drejtoi policinë drejt shtëpisë së tij, ku trupi i 43-vjeçarit u gjet në banjë. Kufoma ishte në një pozicion shtrirë, ishte e zhveshur nga beli e poshtë dhe të brendshmet e saj ishin tërhequr deri në gjunjë dhe kishte një prerje tërthore rreth tetë deri në dhjetë centimetra të gjatë, një instrument prerës plagë në rajonin karotide dhe një prerje në anën e jashtme të gjoksit të majtë.

Në foto : Jani Zoto sëbashku me avokaten e tij z. Gianna Panagopoulou para deres se Gjkates se Rodosit

Oficerët zbuluan se nuk kishte shenja ngacmimi në derën e banesës, as në derën e oborrit të dhomës së ndenjes dhe se çelësi i shtëpisë ishte në pjesën e jashtme të derës, e cila ishte e hapur.

54-vjeçari ka pohuar se ka hapur me çelësa derën e banesës, si dhe derën e ballkonit, e cila ka qenë e mbyllur, por jo e mbyllur. Ai pretendoi se kishte hapur derën e ballkonit, duke kërkuar ndihmë nga fqinjët.

54-vjeçari, i cili më parë ndodhej në një pastiçeri-përgatitore, në të cilën punon, në një distancë të shkurtër nga vendi i krimit, ka paraqitur alibi. Punëdhënësi i tij konfirmoi se ai ishte në punë, ndërsa i njëjti doli nga kontrolli i kamerave të sigurisë së dyqanit, si dhe këqyrja e punonjësve.

Sipas deklaratave të fqinjëve, ata kanë dëgjuar zëra (në rumanisht…) dhe një thirrje për ndihmë nga banesa e caktuar rreth orës një pasdite dhe pak minuta më vonë (rreth 1 e gjysmë), partneri i saj është shfaqur i tronditur dhe duke u dridhur duke thënë se e gjeti të vrarë.

Marrë nga gazeta “Demokrati” e Rodosit 7/11/2023