Category: Rajoni

Corriere della Sera: Duhet të ndalim Erdoganin

Italia ndjek me interes të madh të gjitha zhvillimet në Turqi dhe më kryesoren referendumin, për nga mënyra e organizuar për miratimin ose refuzimin e reformave...

Deklarata e fortë e Mustafës: Duhen zbardhur vrasjet politike të veprimtarëve të LDK-së

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, në të njëjtën kohë kryeministër i vendit Isa Mustafa është kundërpërgjigjur ndaj akuzave se LDK po përmend...

Turqia kërcënon Greqinë: Do dërgojmë çdo muaj nga 15.000 refugjatë

Turqia ka kërcënuar këtë radhë me anën e ministrit të brendshëm Suleiman Soilou, i cili ka thënë se Turqia do dërgojë çdo muaj nga 15.000 emigrantë të...

Erdogan thirrje diasporës turke: Bëni shumë fëmijë për t’iu përgjigjur armiqësisë!

Të bëni pesë fëmijë, jo vetëm tre! Me këto fjalë iu është drejtuar presudenti Recep Tayyip Erdogan, diasporës turke, duke thënë se kjo do të jetë...

Shpërthim në zyrën e FMN-së në Paris, një i plagosur

Një person është plagosur, në një kohë kur hapi një një zarf që përmbante një mjet shpërthyes në selinë e FMN-së në Paris. E lënduar në duar dhe...

Gjermaniahap 13 qendra votimi për shtetasit turq!

Qeveria gjermane ka hapur dritën e gjelbër për funksionimin e 13 vendra votimi në këtë vend, që të votojnë qytetarët turq në referendumin e 16 prillit....

TURQIA KËRKON HUA NGA MOSKA PËR TË BLERË S-400

Turqia është e gatshme për të blerë sisteme të mbrojtjes ruse anti-ajrore S-400, në rast se Rusia i jep kredi, tha drejtori i përgjithshëm i kompanisë ruse të...

Operacion policor në Gjermani pas një kërcënimi

Dje policia e Gjermanisë ka bërë një operacion në një qendër tregëtare të qytetit Essen në Gjermani Perëndimore, që u mbyll për shkak të një kërcënim...

A ka vend për Ballkanin në “Europën e re”

Problemet me të cilat po përballet Bashkimi Europian përgjatë dhjetë viteve të fundit kanë ngritur shumë pikëpyetje, mbi të ardhmen e këtij bashkimi. Marko...

Itali: Tërmet i ri 5.7 Rihter, boshatiset metroja në Romë

Një termet tjetër 5.7 Rihter ka ndodhur në orën 12:14 në Itali, sipas studimit paraprak të Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare. Fokusi i vibrimit të ri...