Aeroplani me më shumë se 200 pasagjerë u rrëzua në Egjipt

Bota Lajme

aksidenti ajror -1Një aeroplan rus me më shumë se 200 pasagjerë u rrëzua ndërsa fluturonte mbi Gadishullin e Sinait, në Egjipt. Më parë autoritetet egjiptiane të kontrollit të trafikut ajror thanë se ata kishin humbur kontakte humbur me avioni menjëherë pas ngritjes nga Sharm El Sheikh, Egjipt, në Detin e Kuq, që shkonte për në Rusi, por më vonë kreu i departamentit egjiptian përgjegjës  tha se avioni, i cili ka humbur kontaktin gjatë udhëtimit të tij në Rusi doli në mënyrë të sigurtë nga hapësirës ajrore egjiptian dhe ka pasur kontakte me autoritetet turke kontrollit të trafikut ajror. Pak më parë, kryeministri i Egjiptit në fund konfirmoi aksidentin. Sipas Reuters, aeroplani i përkiste kompanisë Kogalymavia kryen fluturimin 7K9268, vendpushimin turistik të Sharm El Sheikh, Egjipt në Shën Petersburg. Deri tani, nuk ka asnjë fakt se çfarë shkaktoi aksidentin, ndërsa në lidhje me pasagjerë, burimet egjiptiane tha se agjencia Reuters se avioni mbart 212 njerëz, megjithatë, informacioni nga Rusia bëjnë fjalë  për 224 pasagjerë…