Australi ; Dyfishohet numri i te prekurve nga virusi i gripit

1081

Numri i njerëzve që vuajnë nga gripi është më shumë se dyfishuar krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, duke rritur presionin mbi spitalet, tregojnë shifra të reja.

Deri tani 48 njerëz kanë vdekur si rezultat i gripit, një rritje nga 23 e regjistruar javën e kaluar. Zonat më të goditura të Britanisë së Madhe jane zonat Plymouth dhe Belfast me renditjen më të lartë me 54 raste të raportuara gjatë tre javëve të fundit. FluSurvey zbulon se Doncaster ka pasur tetë raste të reja në tre javët e fundit, por ka frikë se numri i rasteve mund të jetë dukshëm më i lartë. Rreth 46 shifra në çdo 100,000 ishin duke vuajtur nga virusi gjatë javës së fundit në dhjetor 2017, nga 22 në çdo 100,000 për të njëjtën javë në vitin 2016, sipas të dhënave të fundit të Health Protection Scotland (HPS).

Testimi i hershëm zbuloi gjithashtu se pak më shumë se gjysma e qarkullimit të gripit përputhen me ato të vaksinës 2017.

 

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: