Burgim njëvjeçar për vejushën e Sllobodan Millosheviç

816

Miriana Markoviç u dënua për uzurpimin e pronës shtetërore

Gjykata e Beogradit dënoi sot Mirjana Markoviç, të vejën e një ish-njeriu të fortë jugosllav Sllobodan Millosheviç, me burgim njëvjeçar për pronësinë e shtetit, duke i dhënë fund një gjyqi që zgjati 15 vjet, njoftoi agjensia e lajmeve Tanjug. Miriana Markovich, jeton në Rusi dhe ka mohuar vazhdimisht të gjitha fajet, ajo u ndoq penalisht ne mungese. Në vitin 2010, autoritetet ruse i thanë Beogradit se Markoviç iu dha azil politik, gjë që e pengon atë të lëshohet në bazë të një urdhër arresti ndërkombëtar të lëshuar në vitin 2005.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: