Category: Aktualitet

ABILEKAJ : Debati që ngjizi Libran

Enton ABILEKAJ  / Libra e Blushit lindi në terren të vështirë. Në fakt ky terren i vështirë e kërkoi dhe ky do ta pengojë të rritet. Ka shumë pikëpyetje që...

Varfëri ekstreme, atje ku jeton një 15-vjeçare

  Nuk jemi në prehistori. Por në fshatin Pashtresh të njësisë administrative Gjinar, Elbasan Kristaq Muça po jeton ditët më të errëta të jetës së tij....

Tahiri: Kanabisi nuk është mënyra për të luftuar varfërinë, papunesinë, pabarazinë e padrejtësinë.

Armiku ynë nuk është vetëm kanabisi, por mbi të gjitha varfëria, papunësia, pabarazia dhe padrejtësia. Ka reaguar në rrjetin social të facebook-ut ministri i...

Kryetari i Shoqatës së Gjyqtarëve: Ka drejtorë bankash që luajnë bixhoz me lekët e shqiptarëve

Kryetari i Shoqatës së Gjyqtarëve Gerd Hoxha, para pak minutash ka bërë një deklaratë “bombë” në takimin e organizuar nga dhoma e Përmbarimit në ambientet...

Shqipëria zbrazet nga të rinjtë, 80% e azilkërkuesve janë nën moshën 35-vjeç

Rreth 23 mijë fëmijë e adoleshentë (nga zero deri në 17 vjeç) kanë kërkuar azil në Europë gjatë vitit të kaluar… njofton monitor.al. Shqipëria ndodhet...

Gurguri: Tërmeti i nëntorit do jetë shumë i fortë. Ja qyteti ku do bjerë!

Gani Gurguri është mjaft i njohur nga gjithë shqiptarët pas daljeve të t’iu të shumta për parashikimin e tërmeteve në vend. Per Dritare.net ka parashikuar...

Malaj: Koha për një diskutim të përbashkët, për të luftuar kanabisin

Prof. Doc. Arben MALAJ  /  Fitimi i luftës kundër kanabizimit të vendit tonë imponon një angazhim gjithëpërfshirës, sepse kjo është lufta më e vështirë...

Pirro Dhima: “Gruaja ime u diagnostikua me një tumor në kokë”

Championi olimpik Pirro Dhima,  i cili i dhuroi  tre medalje ari dhe një medalje argjendi në Greqi dhe drejtori e ri teknik i Federatës së Peshëngritjes në SHBA,...

ΝΤΡΟΠΗ: Gardianët e burgut fajtor për dëmtim fizik, por jo shkaktarë të vdekjes Kareli

Sot është dhënë vendimi i trupit gjykues i Selanikut. Avokatët kanë kërkuar që të akuzuarit mos dënohen për dhunën e ushtruar (TORTURË), të ushtruar në...

Pulla Apostile, Ambasada e Greqisë në Tiranë i xhvat shqiptarëve 700 mijë euro në vit

Shteti shiptar po humbet gjithnjë e më shumë teren jo vetëm moralisht, politikisht, por edhe ekonomikisht ndaj vendit fqinjë. Sikur të mos mjaftojnë gjynahet e...