Category: Politika

Olsian Çela zgjidhet kryeprokuror me 101 vota

Olsian Çela zgjidhet me 101 vota kryeprokurori i ri, ndërsa dy kandidatet e tjera, Arta Marku dhe Fatjona Memçaj morën gjithsej 19 vota në favor të tyre. Në...

Presidenti Pavlopoulos: Greqia do mbrojë të drejtat e pakicave në Shqipëri

Kështu ka deklaruar në takimin e sotëm në pallatin presidencial Presidenti grek Pavlopulos, anëtarëve të Unionit Demokratik të Pakicës Kombëtare Greke...

“BE të mbajë fjalën e saj për Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë”

“Ne dëshirojmë që Bashkimi Evropian ta mbajë fjalën e tij në lidhje me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë. Nuk ka të bëjë vetëm me besueshmërinë...

Spiegel: Rama dyshohet se qëndron në pushtet me ndihmën e krimit

Vendimi i samitit të BE të premten e kaluar shkaktoi hidhërim në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Pasojat politike të refuzimit mund të jenë serioze,...

Mitsotakis dhe Tsipras në favor të integrimit të Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë në BE.

Krerët e shteteve dhe qeveritë e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian nuk arritën një marrëveshje dje për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë...

Tsipras: Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për procesin e pranimit duhet t’i jepet drita jeshile.

ish- kryeministri Aleksis Tsipras, në fjalimin e tij në mbledhjen e Partisë Socialiste Evropiane, pasi ka folur për raportet e marrëdhënieve me Turqinë dhe...

Vota e emigrantëve u harrua/ mashtruesi e premtoi, por nuk e ka më prioritet të Reformës Zgjedhore

PS ndër vite ka qenë promotore e idesë se të gjithë emigrantët shqiptarë në botë duhet të votojnë. Në një kohë kur reforma zgjedhore është kryefjalë e...

ish-ambasadori grek Malias: “Kur z. Kyriakos Mitsotakis takohet me zotin Edi Rama”

Në udhëheqjen politike të fqinjëve tanë duhet të sqarohet se epoka e lëshimeve të njëanshme i përket së kaluarës. Greqia sot flet nga një pozicion fuqie por...

Bushati: Kriza politike po ëenon besueshmërinë, duhet të bashkohemi për të mos lejuar individë të caktuar që të na vrasin të ardhmen

Ish-ministri i punëve të Jashtme, Ditmir Bushati ka komentuar Ditën Ndërkombëtare të Paqes, duke cituar fjalët e Papa Françeskut, ndërsa nuk harron të ndalet...

Shehu: “Kuvendi është kthyer si atëherë që veçse priste koka”

Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu ka komentuar kërkesën e deputetëve të PS-së, për shkarkimin e Arben Malaj nga Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së...