Detajet e fundit : I torturoi dhe i dogji të gjallë, kapet shqiptari në Maltë (video)

Greqi

Autoritetet malteze arrestuan mesditën e 19 gushtit, një 36-vjeçar ndaj të cilit ishte në pritje një urdhër-arresti ndërkombëtar i vitit 2015 për një vrasje të dyfishtë, në Egjinë.

Mediat vendase raportojnë se është Ledjon Brakaj nga Shqipëria, ai që kreu krimin e rëndë në moshën 29-vjeçare.

Shtetasi shqiptar me banim në Marsaskala të Maltës, u la në paraburgim më 20 gusht, pasi u soll në gjykatë dhe u akuzua për vrasje të dyfishtë dhe zjarrvënie.

Vihet re se gjykata malteze ka vendosur masën e paraburgimit të të akuzuarit deri në fillimin e procedurës dëgjimore për ekstradimin e tij në Greqi.

Sipas asaj që është bërë e ditur nga procesi, i akuzuari kishte hyrë për të grabitur një të moshuar dhe nipin e saj, duke i plagosur me grushte dhe më pas i kishte vrarë. Gjithashtu raportohet se ai dyshohet se i ka mbështjellë disa rroba dhe u ka vënë flakën, ndërsa më pas ka vjedhur sende me vlerë dhe para të gatshme në vlerë totale prej 780.000 euro.

Shikoni videon nga momenti i prezantimit të tij:

Afati kohor i krimit

Zjarrfikësja e Aeginës është njoftuar për ngjarjen në orën 23:15 të datës 30 nëntor 2015 dhe ka mbërritur menjëherë në vendngjarje, e cila ndodhej shumë pranë ambienteve të eshelonit. Zjarri është shuar pas 10 deri në 15 minuta. Autori mësohet se e ka ndezur zjarrin pas orës 22:15.

Në foto:  Shtepia ku u krye krimi ne vitin 2015

Autori dyshohet se ka hyrë nga dritarja në shtëpinë e 71-vjeçares fatkeqe Irini Marmarinou dhe më pas ka lidhur të moshuarën dhe nipin e saj Lambros.

Në foto : Viktima 71 – vjeçare

Në fakt, ai i ka lidhur, i ka torturuar tmerrësisht për t’i treguar se ku ndodheshin paratë dhe sendet me vlerë, pasi në zonë flitej se për shkak të krizës financiare, ajo mbante shuma të mëdha parash në shtëpinë e saj dhe më pas i drejtonte ata në një dhomë të shtëpisë së tij dhe i dogji të gjallë,  ndoshta në përpjekje për të fshirë gjurmët e tij, gjë që siç doli nuk ia doli aspak.

Ne foto: Nipi i gruas Llambros

Konkretisht, në vendin e krimit u gjet ADN në një kapak që i ishte atribuar autorit të mundshëm. Në mesin e personave që më pas u morën në pyetje nga Policia për rastin, në ishull kishte edhe disa punëtorë shqiptarë, të gjithë të afërm me të cilët kjo ADN përputhej, por jo plotësisht dhe njëri prej tyre ishte larguar nga ishulli në atë kohë dhe nuk ishte larguar kurrë.

Siç raporton anikolouli.gr, ai është personi që autoritetet nuk e kishin lokalizuar deri më sot për të kryqëzuar gjurmën gjenetike nëse ishte vërtet e tij, por e dinin që i përkiste kësaj familjeje dhe ndaj tij më në fund u lëshua urdhri i arrestit. Përfshirja e tij absolute në këtë çështje pritet të konstatohet me ardhjen e tij në Greqi dhe sigurisht të vërtetohet nëse ka pasur bashkëpunëtorë në këtë krim, gjë që konsiderohet thuajse e sigurt.

Ne foto: Policia ne vendin e ngjarrjes

Në vitin 2015, kreu i Shërbimit Ligjor të Pireut, Ilias Boyokas, kreu autopsitë e trupave të viktimave. Sipas konkluzionit të tij, “sulmuesit i rrahën aq ashpër dy viktimat, sa u shkaktuan fraktura dërrmuese thuajse në të gjithë trupin dhe më pas, ndërsa ata ende merrnin frymë, u vunë flakën”.

Irini Marmarinou, sipas një të afërmi që kishte folur në emisionin e Aggeliki Nikoloulis, nuk pranonte as vizitorë, as punëtorë në shtëpinë e saj. Gruaja fatkeqe drejtonte një dyqan suveniresh në një vend qendror në portin e Aeginës për vite me radhë, derisa doli në pension. Gjatë gjithë këtyre viteve ajo kishte kursyer një shumë të respektueshme parash, të cilat me siguri i kishte fshehur në shtëpinë e saj, por pa ua treguar të afërmve. Këto para nuk u gjetën.

Siç u raportua në atë kohë, autorët në përpjekje për të gjetur atë që kërkonin, kanë grisur edhe tapiceri nga kolltukët. Vitrinat me sendet e argjendta dhe një foto me vlerë nuk u prekën fare, gjë që të lë të kuptohet se ata kërkonin diçka specifike. Sipas të afërmve, askush nuk ka parë asgjë, madje nuk ka pasur as një dëshmi të besueshme që mund të hedhë dritë mbi vrasjen e dyfishtë brutale në atë kohë.

Motra dhe mbesa e viktimave kishin treguar në emision se pak kohë para vrasësit brutal, tezja i kishte besuar në një bisedë mes tyre se po mendonte të investonte kursimet e saj. Ai përmendi atëherë se po konsultohej me një person të caktuar të cilin e konsideronte inteligjent dhe që dinte të menaxhonte çështjet financiare.

Burimi: Zougla.gr