Erdogan blen nga ish diktatori i Tunizisë, Avionin VIP luksoz Airbus A340-500

Rajoni

avioni turk-2

Focus News  /  Avioni VIP luksoz Airbus A340-500 të ish-diktatorit të Tunizisë, Zine El Abidine Ben Ali, është blerë nga qeveria turke për presidentin Rexhep Tajip Erdogan.

Siç u bë e njohur nga publikimet në shtypin turk, çmimi i paguar nga qeveria për blerjen e “forcës ajrore turke One» arrin në 72.5 milion uro, dhe kjo vlerë është konsideruar … volitshëm. Ish diktatori Ben Ali e kishte blerë këtë Airbus mod A340-500 në vitin 2009 në me shumën 250 milion euro. Airbus ka aftësinë për të akomoduar një mesatare prej 50 mysafirë të presidentit, të cilët udhëtojnë në vendet që konvertohet edhe në shtretër.

avioni turk-salloni

Gjithashtu ka një dhomë takimi me mobilje lëkure, zyra dhe dhoma gjumi për presidentin. Në një nivel teknik avioni ka autonominë për 16.670klm. dhe ka katër motorë Rolls-Royce. Pas blerjes së tij nga Recep Tayyip Erdogan, u dërgua në fabrikën Airbus në Toulouse për riparime dhe mirëmbajtje e nevojshme, para se të fillonte udhëtimin e tij në Ankara. Presidenti i vendit, tashmë ka një tjetër avion me dhjetë VIP, dy prej të cilave janë  Airbus të mëdhenjë, si dhe tre helikopterë të transportit VIP (Sikorsky S-92). Ky Airbus A340-500 është e treti Airbus, si dhe ka 11 avionë në flotën VIP ajrore të vendit fqinj.