Erdogan: Gjykatat amerikane nuk mund të padisin Turqinë

925

Gjykatat në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk mund të padisin Turqinë, tha sot Presidenti Tayyip Erdogan, duke iu referuar një zyrtari të rangut të lartë turk të akuzuar për shmangien e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara kundër Iranit.

Marrëdhëniet tashmë të tensionuara midis Ankarasë dhe Uashingtonit janë komplikuar më tej gjatë javëve të fundit, pasi shitësi i arabit në pronësi të Turqisë Reza Zarab, i cili bashkëpunon me prokurorët e SH.B.A.-së, i përshkroi në detaje gjykatës se si të anashkalojë sanksionet. Në deklaratën e tij tre-ditore, Zarram ka përfshirë politikanë të lartë turq, duke përfshirë Erdoganin. Zarab tha të enjten se vetë Erdogan, i cili ishte atëherë kryeministër, i dha leje dy bankave turke për të marrë pjesë në plan.

Ankaraja e përshkroi dëshminë e tij si një përpjekje për të minuar Turqinë dhe ekonominë e saj. Ai më parë kishte deklaruar se kjo ishte një “konspiracion i pastër” i rrjetit Fetoulah Giulen, i cili jeton në SHBA dhe akuzohet për orkestrimin e grushtit të dështuar vitin e kaluar.

Turqia ka kërkuar vazhdimisht lirimin e Gühlen, por zyrtarët e SHBA kanë thënë se gjykatat kanë nevojë për informacion të mjaftueshëm përpara se të lëshojnë klerikun e vjetër, i cili mohon çdo përfshirje në grusht shteti. Erdogan u tha anëtarëve të partisë qeverisëse AK në krahinën verilindore të Kars se gjykatat e SHBA “nuk mund ta gjykojnë kurrë vendin tim”.

Edhe pse ai ende nuk i është përgjigjur pretendimeve të bëra në sallën e gjyqit, ai e ka hedhur poshtë çështjen si një përpjekje të motivuar politikisht për të hequr dorë nga qeveria turke. Të premten (dje) agjensia shtetërore e lajmeve Anatoli njoftoi se prokurorët turq do të konfiskojnë pasuritë e Zarab dhe të njohurit e tij.

Turqia ka rritur presionin e saj ndaj Shteteve të Bashkuara dhe sot, sipas Lindjes, Ministri i Jashtëm Mehmet Tsavusoglu tha se mbështetësit e Giullen hynë në gjyqësinë e SHBA, në Kongres dhe në institucionet e tjera shtetërore. Shtetet e Bashkuara argumentojnë se gjyqësori është i pavarur nga çdo politikë ose ndërhyrje tjetër. Në një goditje të mëtejshme ndaj marrëdhënieve turko-amerikane, autoritetet turke lëshuan dje një urdhër arresti kundër Grey Fuller, një ish Zyrtar Qendror i Zbulimit (CIA), i cili thuhet se kishte lidhje me përpjekjen e grushtit të shtetit.

.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: