Financial Times: Ballkani paralajmëron kërcënimin nacionalist ndaj vonesës së pranimit në BE

310

Forcat nacionaliste do të forcohen më shumë në Ballkan, nëse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk do të marrin dritën e gjelbër për të nisur bisedimet e pranimit në BE deri në vjeshtë, thonë kryetarët e të dy vendeve në Financial Times.

Të dy udhëheqësit lëshuan paralajmërimin e tyre ndërsa ministrat e jashtëm të BE-së shtynë një vendim nëse do të hapin negociatat e anëtarësimit deri në tetor. Të dy vendet kanë nisur reforma të gjera për të përmbushur standardet e BE-së, por opozita në Francë dhe në Holandë shpërtheu fillimin e bisedimeve zyrtare pavarësisht nga një rekomandim nga Komisioni Evropian.

Ne nuk kemi nevojë për një radikalizëm të ri, nacionalizëm dhe populizëm në vendin tonë“, tha Zoran Zaev, kryeministri i Maqedonisë Veriore. “Nuk është shumë e rëndësishme nëse ne kemi një vendim nga Këshilli Evropian në qershor apo tetor, por nëse është tetor, le të jetë në fund të tetorit, sepse ka pasur shumë shtyrje”.

Edi Rama, kryeministri shqiptar, tha se mund të dëmtojë BE nëse rajoni i Ballkanit, i rrethuar nga vendet e BE, nuk ishte plotësisht i integruar në bllok. “Ballkani Perëndimor është si një organ i trupit që zvarritet dhe gjakoset. Nuk është e mundur të mbahet si kjo: mund të infektohet, mund të jetë shqetësuese për gjithë trupin, “tha ai.

Ai tha se nëse vlerësimi pozitiv i komisionit do të shpërfillet nga shtetet skeptike për zgjerimin, do të destabilizonte më tej rajonin, duke pranuar kthimin demokratik në Turqi, pasi Ankaraja të humbasë perspektivën e saj të anëtarësimit.Kjo nuk është vetëm për politikën e zgjerimit, por për BE-në. . . Në thelb thotë se BE është e paaftë të marrë vendime në një fushë thelbësore të politikës së saj

Nuk kemi nevojë për gjëra të reja të këqija që të kuptojnë se çdo pengesë në këtë proces e karburantizon nacionalizmin, ushqen fantazitë, nxit ëndrrat e dëmshme “, tha z. Rama.

Të dy udhëheqësit po flisnin në periferi të Forumit të Ballkanit Perëndimor të FT në Londër.

Maqedonia e Veriut, e cila pakësoi një luftë civile në 2001, u bë një histori e rrallë suksesi për rajonin vitin e kaluar kur përfundoi një mosmarrëveshje me Greqinë mbi emrin e saj, megjithëse vendimi u kundërshtua ashpër në shtëpi. Z. Zaev tha se mbështetja publike ishte e kushtëzuar nga përparimi drejt BE dhe se një refuzim nga vendet anëtare të BE do të forcojë thirrjet për të shfuqizuar marrëveshjen me Greqinë.

Qershorin e kaluar, pasi u nënshkrua marrëveshja, por përpara se vendi të mbajë një referendum, krerët e BE premtuan të “përcaktojnë rrugën drejt hapjes së negociatave të pranimit në qershor të vitit 2019”. Komisioni ka rekomanduar fillimin e bisedimeve me Shkupin për 15 vitet e fundit, dhe me Tiranën që nga viti 2014.

Ekziston një premtim nga Evropa se është një sistem me bazë meritash dhe ata duhet të marrin vendime mbi argumentet e asaj që meritojmë dhe çfarë përmbushëm. Pas 15 vitesh, ne me të vërtetë meritojmë këtë dhe Evropa duhet të japë, “tha Z. Zaev.

Z. Zaev dukej shpresë se Maqedonia e Veriut do t’i jepet përparimi më vonë këtë vit, por ka më shumë skepticizëm në disa kryeqytete evropiane rreth gatishmërisë së Shqipërisë për të filluar bisedimet zyrtare.

Parlamenti holandez votoi javën e shkuar për të çarmatosur procesin e pranimit të Maqedonisë në veri nga Shqipëria, në krye të një rezolute tjetër që bën thirrje për të revokuar udhëtimin pa viza të Shqipërisë në BE.

Z. Rama tha se ndarja e pranimit të të dy vendeve ishte “nocioni më i çmendur dhe i shkurtër”. Ai tha se ndërsa Shkupi ndryshoi emrin për të zhbllokuar rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE, reformat e dhimbshme gjyqësore të Shqipërisë përbënin “luftën më të madhe dhe sistematike kundër korrupsionit”.

Një proces gjyqësor i diskutueshëm gjyqësor me BE kishte shkaktuar trazira politike në Shqipëri, duke përfshirë bojkotimin e planifikuar të zgjedhjeve të 30 qershorit nga partitë e opozitës, tha Rama. Ai gjithashtu hodhi poshtë vizatimet e publikuara nga tabloidi gjerman Bild – i cili përmbante pretendime për blerjen e votave nga zyrtarët e partisë në vitin 2017 – si një “vendosje” nga prokurorët e lidhur me opozitën.

Z. Rama pranoi thirrjet për reformën e BE nga Emmanuel Macron, presidenti francez, por tha se bisedimet e pranimit do të duhen vite dhe reformat brenda BE dhe në Ballkan mund të bëhen “paralelisht”.

“Jam plotësisht dakord se Evropa duhet të reformojë veten përpara se të zgjerohet. . . Për Ballkanin Perëndimor, procesi i reformave kalon nëpër procesin e integrimit në BE. Tani nuk po flasim për anëtarësim, po flasim për diçka ndryshe “, tha zoti Rama.

Afati i tetorit do të testonte kredibilitetin e Brukselit, tha Florian Bieber, drejtor i Qendrës për Studime të Evropës Juglindore në Universitetin e Grazit, i cili vuri në dukje se do të ishte “e paqëndrueshme” që të dy krerët e Ballkanit të mbeten në pushtet nëse vendimi do të ishte përsëri shtyhet.

Kjo nuk është vetëm për politikën e zgjerimit, por për BE-në. . . Në thelb thotë se BE është e paaftë për të marrë vendime në një fushë thelbësore të politikës së saj, “tha ai.