Greqi / 12 vite burg shqiptarit që plagosi me thikë shokun e tij…!

229

Gjykata dha  sot një dënim me 12 vjet burg për 31-vjeçarin shqiptar i akuzuar për tentativë vrasjeje në përplasje mes bashkatdhetarëve të tij në një dyqan kafeje të fshatit Paleokerrassia në Stylida më 11 nëntor 2015, raporton LamiaReport

Sipas përshkrimit të ngjarjes, autori i krimit dhe viktima ishin ulur në grupe të ndryshme në kafenenë e fshatit. Zënia dyshohet se filloi midis vëllait të autorit që tentoi të vriste ne thikë dhe një anëtar tjetër të grupit të viktimave.

Autori dyshohet se e goditi me thikë në bark, me thikë që e nxorri nga rripi i pantallonave të tij, të cilin e mohoi në gjykatë, duke pretenduar se ai nuk e kishte menduar dhe kishte frikë për jetën e tij në çastin e zënies.

I pandehuri u arrestua me urdhër nga Gjykata Penale katër muaj para gjykimit të tij, në kufirin me Shqipërinë, dhe u mbajt në burgjet e Grevena, deri sa çështja e tij të gjykohet në shkallën e dytë./ LamiaReport/