Greqi / Drama shqiptare pas vetëvrasjes së 29-vjeçares

Greqi

Vajza 29-vjeçare me profesionin filologos dyshohet se i ka dhënë fund jetës pasi nuk ka gjetur punë, ndërsa Nëna e saj u vetëvra para dy vitesh

Një dramë e madhe njerëzore fshihet pas vetëvrasjes së vajzës së re që u gjet e pajetë mëngjesin e së enjtes (8/04) në shtëpinë e saj në një lagje të Lamisë. Siç duket gjithçka, goditjet e fatit në familjen e saj, së bashku me problemet financiare nga papunësia, duket se e kanë çuar atë t’i japë fund jetës.

Sipas raportimit të “LamiaReport” bëhej fjalë për një vajzë që kishte ardhur me familjen në moshën 5-vjeçare nga Shqipëria dhe kishte arritur të studionte pasi ishte një studente shumë e mirë dhe të merrte diplomën për Filologji. Babai dhe mamaja e saj punonin shumë në Greqi që të mos u mungonte asgjë dy vajzave të tyre dhe ata arritën t’i rrisin me dinjitet dhe parime.

Por pak vite më parë, goditja e parë erdhi, kur babai i vajzës u nda nga jeta papritur për shkaqe patologjike. Goditja e fatit është e rëndë për të gjithë, por më shumë për nënën e familjes, e cila u gjet e mbytur në portin e Raços në tetor 2020!

Goditja e dytë e fatit e tronditi, por ajo ishte mësuar që në moshë të vogël të luftonte për të përballuar vështirësitë.

Ajo po përpiqej të gjente një punë

Vajza fatkeqe u mësoi fëmijëve si të siguronin jetesën, ndërsa për një kohë punonte edhe në objektin e refugjatëve dhe emigrantëve në Termopile. Por programi mbaroi, karantina i ndërpreu mësimet dhe me gjithë përpjekjet e nderuara nuk mundi të gjente punë.

Nga ata që e njihnin, ajo donte vetëm një punë! Nuk donte as lëmoshë as kredi, vetëm punë! Edhe për të, me gjithë përpjekjet e saj të nderuara, ajo nuk mundi të gjente diku për të punuar dhe kur i humbi çdo shpresë, iu drejtua aktit të dëshpëruar. Ajo lidhi një litar në tubacionet e radiatorëve që kalonin nëpër dhomën e saj dhe i dha fund jetës së saj.

Ajo kurrë nuk shqetësonte askënd kështu që mungesa e saj ishte e ngadaltë për t’u vënë re. Era vetëm e tradhtoi dramën dhe fqinjët njoftuan policinë. Pas pak ditësh ajo do të mbushte 29 vjeç

“Ajo kishte problemet e veta”

Mirëpo, në një komunikim që LamiaReport ka pasur me një person të afërt, ajo ka thënë se “nuk mendon se e ka dëmtuar veten se nuk ka punë, por ka pasur problemet e saj personale”.