Greqi : Ishte arratisur në Qershor të 2019, bie në pranga 28-vjeçari me akuza për rrëmbime.

354

Kishte lidhje me “banditët me kallashnikovët” o “Titi”, të cilët kishin rrëmbyer një adoleshentë 17-vjeçar, raporton portali i policisë “astinomiko.gr”. Por hetimi nga Drejtoria e Policisë së Athinës raportohet se ka arritur të mësojë edhe në arratisjen e tij në qershor të 2019.

Sipas policisë 28-vjeçari që u arrestua, ishte një nga anëtarët e bandës që kishte një mënyrë tipike të të vepruarit. Ai ndiqte viktimat e tij të ardhshme në rrugë dhe në kohën e duhur i ndalonte dhe i fuste në makinën e tyre. Gjatë rrugës, ata i torturonin derisa shkonin në shtëpi për të rrëmbyer para, bizhuteri dhe sende të tjera me vlerë. Në rastin e 17-vjeçarit, autorët e kapën atë në Rruga Ulof Palme në Zografou të Athinës dhe e mbajtën të lidhur për katër orë të tëra.

Në fillim e futën në portbagazh dhe më pas në një pemë në Panepistimioupoli. Ata e çuan 17-vjeçarin në varrezat e Zografos duke thënë se “nëse shkojmë në shtëpinë tuaj dhe nuk gjejmë asgjë, ne do t’ju varrosim këtu dhe askush nuk do t’ju gjejë”. Kur arritën në shtëpi ata kërcënuan dhe rrahën nënën e tij, babanë e tij dhe vëllain e tij 15-vjeçar.

Ata hynë në shtëpi me çelësat e fëmijës tim dhe na thanë që “ne kemi djalin tuaj, jepni paratë tuaja”. Në atë moment unë ngriva, duke mos reaguar ndërsa më tërhoqën flokët dhe më futën në një qoshe. Djali im, që ishte pranë meje, i vendosën pistoletën në kokën e tij”,  i tha nëna policisë.

Babai i familjes, pronar i një shtypshkronje të njohur në Pagrati, raportohet të ketë thënë në polici: “Kur pashë djalin tim dhe një pistoletë me thikë në fyt të gruas time, u gjunjëzova dhe u thashë atyre: Lini familjen dhe më goditini mua. Filluan të më godisnin në fytyrë dhe plagosën gishtin dhe më goditën me thikë në bark ”. Autorët kapën një shumë të madhe parash dhe u larguan me makinën e tyre….

Në një hetim të filluar nga oficerët e policisë nga Drejtoria e Sigurisë së Athinës, ata ishin në gjendje të identifikonin autorët. Por surpriza e tyre erdhi menjëherë pas kësaj… U zbulua se kishin lidhje me të rrezikshëmin Titi, i cili një muaj më vonë, më 3 qershor 2019, u arratis nga Drejtoria e Transportit me tre të tjerë.