Greqi / Sulm terrorist me bombë në ndërtesën e televizionit SKAI

702

Një shpërthim i fuqishëm bombe që tronditi zonën u shënua në orën 02.35 të hënën në rrugën Neo Faliro.Ethnarchou Makariou, jashtë ambienteve të stacionit televiziv SKAI në

Thirrja telefonike u bë në televizionin ANT1 dhe në faqen e internetit Zougla.gr, ku paralajmërua për aktivizimin e një mekanizmi shpërthyes në televizionin SKAI.

Ata dhanë një diferencë prej 45 minutash, duke deklaruar tri herë se “kjo nuk është një mashtrim”. Në fakt, me faqen e internetit zogla.gr, është e habitshme që i panjohuri telefonon nga një numër të pa fshehur.

Për këtë thirrje telefonike u informua policia dhe forcat e saj bllokuan zonën. Në të njëjtën kohë, punonjësit e stacionit ishin të informuar dhe se duhej të largoheshin nga ndërtesa.

Në të vërtetë, mekanizmi shpërtheu në kohën e paralajmëruar në thirrjen paralajmëruese, duke shkaktuar dëme të mëdha në fasadën e ndërtesës, madje edhe në trotuaret metalike të trotuarit

Mediat vendase bejne fjalë se shpërthimi ishte i fortë dhe u dëgjua disa kilometra larg, ndërsa banorët e tmerruarjanëhedhur nga shtretërit e tyre. Sipas informatave të para, bomba u vendos në një thes, jashtë stacionit, në mes të murit dhe bimëve zbukuruese të trotuarit. Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve Olga Gerovasilis, shoqëruar nga kreu i policise (EL.AS). Gjeneral lejtnant Aristides Andrikopoulos, shkoi në stacionin televiziv për t’u informuar për sulmin

“Shpërthimi në televizionin SKAj plagos demokracinë. Për fat të mirë, ka pasur vetëm dëm materiale, dhe kjo është për shkak të ndërhyrjes së hershme të policisë. Ajo që na duhet të theksojmë është se demokracia duhet të mbrohet…”tha zonja Gerovassilis.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: