Greqia nga njeri zjarr ne tjetrin, Korfuz, Rethimno, Salamina, evakuohen fshatra

Greqi

Greqia po perballet me zjarret sivjet si asnjehere tjeter.

Edhe nje zjarr tjeter sot ne drake ka rene ne Korfuz. Autoritet vendore  kane bere evakuohimin e fshatit Rahdades. Zjarri po djeg nje zone pyjore ne veriperendim te ishullit. Tymet e dendura rrethojnë të gjithë zonën, ndërsa zjarri merr dimensione të mëdha. Në këtë kohë, tre avione kanadezë dhe dy helikoptere petzelë janë të përfshirë në shuarjen e zjarrit.

Nje zjarr tjeter eshte vene nën kontroll në kufijtë e Chania dhe Rethymnon, e cila filloi në mesditë nga fshati Asi Gonia dhe u zgjerua në fshatrat e Maroulas dhe kufijtë e fshatit Gonia. Greqia disponon nje arsenal te madh mjetesh per shuarrjen e zjarreve duke e renditur kete ne vendin e trete ne Evrope.

Në këtë kohë, shtatë automjete të zjarrfikësve me 20 zjarrfikës janë të përfshirë në shuarjen e zjarrit.

 

Flakët dogjën 3 hektarë pyje dhe pesë hektarë, pa kërcënim për zonën e banuara.

Po me flaket e zjarrit po perballen edhe zjarrfikesit ne ishullin e Salamines