Keta jane perdhunuesit shqiptar ne Greqi, flasin gratë viktima të këtij grupi kriminal.!

1182

 Bie ne duart e policise grupi kriminal shqiptar 

 I përbërë nga 5 te rinje dhe nje vajzë 16-vjeçare greke akuzohet për krime te renda deri ne perdhunime në periferi të Athinës..

Do përballen me burgim të përjetshëm, pasi janë grabitës të dyshuar me kallashnikov, të cilët për gjashtë muaj kishin terrorizuar familjet në periferi juglindore, transmenton gazeta lokale Patratora. Shqiptaret si dhe nje 16-vjeçare greke jane derguar në Prokurorit e Qarkut të Athinës. Akuzat ata përballen janë të rënda si organizate kriminale ku përfshin dhjetë vepra penale dhe kundërvajtje, duke përfshirë grabitje, përdhunim të përsëritur, në posedim të rëndë të armëve, posedim të drogës.

Tashmë akuzohen për njëzet e tre grabitje me armë, duke përdorur kallashnikovë, pistoleta dhe thika, që përfshin gjashtë grabitje në Glyfada pesë plaçkitjet në Alimos, tre plaçkitjet në Heliopolis, një grabitje në Agios Dimitrios, një grabitje në Vula, një grabitje në Argyroupoli, një grabitje në Koropi, tre plaçkitjet në Paleo Faliro, një grabitje Papagou, një grabitje në Agia Paraskevi.

Gjashtë banditë pa hezitim kanë përdhunuar në mënyrë të përsëritur gratë në prani të fëmijëve dhe të bashkëshortëve të tyre, kërcënuar me armë fëmijë të vegjël, vjedhje të parave, objekte me vlerë dhe makina.

Emrat :

Alexandër PEPA i Dimitrit dhe i Valentinës, e lindur në 1990 në Shqipëri, banues ne Neo Kosmoz

Hermir Meta i Bilbilit dhe i Verës, lindur në 1991 në Shqipëri, banor i Pangrati

Ervist Meta i Bilbilit dhe i Verës, i lindur në 1996 në Shqipëri, banor i Pangrati

Enea PANO i Antonit dhe i Maries, i lindur në vitin 1987 në Shqipëri, një banor ne Neo Kosmoz

Sokrati MENIKO i Jorgjit dhe i Anakas, i lindur në vitin 1989 në Shqipëri, banor ne Neo Kosmoz16-vjeçare greke banuese ne Athine.

Ju gjeten:

Në makinë e vjedhur dhe në apartamente ku jetojnë kriminelët, policët gjetën në vijim  makinën e vjedhur te markës Mercedes, u gjet një pistoletë 9 mm me fishekë dhe mbajtës fishekës me 7 te tillë dhe një thikë.

Në banesën në Neo Kosmoz, ku ka jetuar e Aleksandër Pepa me 16-vjeçare greke u gjeten dy kallashnikovë me 27 dhe 28 fishekë,si dhe 93 fishekë për kallashnikov, një shkop metalik që paloset, gëzhoja dhe plumba, një thikë, sasi të vogël të marihuanës, dhe një mori të telefonave celularë, elektronikë dhe pajisje elektrike. Në apartamentin në Neo Kosmoz që jetonte Alexander PEPA u gjetën gjashtë fishekë. Në apartamentin në Neo Kosmoz, që jetonte nga Enea Pano u gjetën, çelësat e makinave. Në banesën në Neo Kosmoz, që jetonte 16-vjeçare greke, u gjetën tre faqe e copa të prera gazetash me plaçkitje elektronike që ishin kryer po nga kjo organizatë kriminale. U gjetën dy makina që i përkasin nje njeriu te afërm të ENEA PANO të përdorur si mjet i transport për sendet e vjedhura

 Shokojnë kallzimet e grave viktima

Shokojnë kallzimet e grave viktima të banditë me Kalashnikov ku janë të tmerruar të premten e kaluar për një numër të madh krimesh, siç dëshmohet nga dosja e çështjes. Gratë që u sulmuan seksualisht nga të rinj e akuzuar e rinj i përshkruajnë policisë greke këta kriminelë si njerëz të ftohtë dhe cinikë që pinin lëng dhe pinë duhan para se të merrnin prenë e tyre dhe u larguan.

Karakteristikë është kallximi i një gruaje 47-vjeçare Ilioupolis, ku u zgjua nga zhurma që bënte grupi brenda në sallonin e ndenjës në shtëpinë e saj.

“… Unë u fsheha nën çarçaf që ata të mos kuptonin se isha zgjuar dhe bëja sikur isha duke fjetur. Ata hynë në dhomën time dhe hapën dollapët. Mbi shtrat unë kisha një gardërobë dhe njëri më shkeli për ta hapur atë. Pastaj bëra një thirrje të fortë dhe kuptova se isha zgjuar. Ata u kërcënuan me thikë, më pyetën se ku ishte makina. Thashë se nuk kishim makinë. Ai me thikë tregoi dhomën e djalit tim dhe më pyeti se çfarë ishte atje. Ai më kërcënoi dhe më tha “ose paratë tuaja ose djali yt. I tregova një zarf parash në xhaketën e burrit tim. Pasi i mori, ai tha “pasi kemi bërë një punë të majme të  të argëtohemi”. Erdhi në drejtim të krevatit, më kapi shpatullat dhe më shtyu në krevat, kështu që më ra të fikët. Kur erdha në vete pashë se ora ishte rreth pesë e mëngjesit, isha lakuriq në shtratin tim … “.

Një 33 vjeçare, viktimë e të të akuzuarve, ku u fut në shtëpinë ku jetonte me burrin dhe dy fëmijët e saj në Glyfada, i përshkroi policisë atë që ajo kishte kaluar me të dy të akuzuarit pasi kishin vendosur familjen e saj në dhomën e gjumit.

Tre të rinj pjestar të grupit pranuan në polici veprimin, dhe njëri prej tyre tha: “Unë pranoj se kam marr pjesë në disa plaçkitje. Më jepnin 200-300 euro për pjesëmarrjen time. Por për një plaçkitje në Papagos kam marrë vetëm 5 euro për shkak se preja nuk ishte e madhe “.

16-vjeçarja greke e dinte se i dashuri i saj dhe të tjerët po i plaçkitnin dhe raportoi se anëtarët e grupit të armatosur furnizoheshin nga dikush në qytetin Loutsa.

Një tjetër, 20 vjeçar, e përshkruan me butësi atë që ndodhi në shtëpinë në Glyfada me gruan 33-vjeçar dhe me bashkëpunëtorët e tij dhe thotë se prej aty e morën Mercedesin.

 

 




Këtë e pëlqejnë %d blogues: