Lufta në Ukrainë: Rusët kanë krematoriume të lëvizshme (Video)

Telegrafi ka publikuar një video ku shihet kamioni me djegie. Sipas Kievit, forcat ruse kanë humbur rreth 4300 ushtarë.

Lufta në Ukrainë po vazhdon për të katërtën ditë. Nata në Kiev dhe Kharkov ishte makth për shkak të sulmeve ajrore.

Edhe sot e kësaj dite, luftimet vazhdojnë në kryeqytetin ukrainas dhe qytetin e dytë më të madh në vend, ku rusët kanë pushtuar. Betejat bëhen dorë më dorë dhe pamjet që vijnë janë shumë të ashpra.

Sipas zëvendësministres ukrainase të mbrojtjes, Hanna Maliar, forcat ruse kanë humbur rreth 4300 trupa në pushtim, por ky numër është në proces të sqarimit.

Ajo foli edhe për humbjet e trupave ruse, duke folur për 146 tanke, 27 avionë dhe 26 helikopterë, të cilët janë humbur.

Në të njëjtën kohë, Moska duket se ka inceneratorë për të djegur ushtarët e saj të vdekur.

Ministria britanike e Mbrojtjes, sipas Telegrafit, ka publikuar një video ku shfaqen krematoriumet e lëvizshme në Rusi dhe zbulon se i përdor ato për të fshehur numrin real të viktimave të luftës.

“Nëse do të isha ushtar dhe e dija që gjeneralët e mi kishin aq pak besim tek unë, saqë po më ndiqnin në fushën e betejës me krematorium të lëvizshëm, ose unë do të isha nëna ose babai i një djali, i cili ndoshta ishte në betejë dhe rus. Qeveria mendon se rruga për “për të mbuluar humbjet ishte një krematorium i lëvizshëm, do të isha thellësisht i shqetësuar”, tha për gazetën Sekretari Britanik i Mbrojtjes Ben Wallace.

Ai shtoi: “Krematoriumet e lëvizshme janë ndoshta gjithçka që duhet të dini për regjimin rus.”