Media greke: Turqit skanojnë ishujt Imia me kamera termike 

833

Greqia pak dite me pare ka zbuluar në një ishull përballë Imisë një automjet që ndjek lëvizjet në zonë. Diten e premte, anija e Gardës Bregdetare Turke po patrullon Detin Egje me një radar të ndërtuar me një aparat fotografik termik. Lidhur me këtë mediat turke raportojnë se anija “Morad-1” është në afërsi të Imisë.Agjensia turke e lajmeve Ihlas (IHA) në një reportazh me tituëë “Asnjë fluturim të shpendëve në Imia”, raporton se radari mobil Murat-1 që i përket rojes bregdetare turke është tani në Mugla në Bodrum për të monitoruar ishujt Imima 24 orë në ditë.

Sipas agjencisë, Rojet bregdetare turke dhe anije detare në vazhdimësi do të monitorojë së bashku me radarë celular cila është e pajisur me kamera termike në vend, në mënyrë që “të mos fluturojnë asnjë zog në Imia.” Me radar të vendosur në bregdetin e zonës Gumusluk që ndodhet 3.5 milje larg nga Imia. Forcat turke, tashmë janë duke monitoruar (rajon PP) nga toka dhe deti, përfundon reportazhi i agjencisë. Radari me kamera termike, e cila është vendosur të premten, është veçanërisht e dobishme gjatë natës.

Lidhur me këtë mediat greke theksojne se, turqit vazhdojnë të provokojnë me veprimet e tyre, si në çdo lëvizje që duket se përgatiten për një skenë luftarake.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: