Pse zgjohemi me dhimbje koke?

351

Shumë njerëz shpesh ankohen se posa të zgjohen nga gjumi e kuptojnë se me ta është zgjuar dhe dhimbje koke. Nëse jeni një nga këta njerëz, ka disa gjëra që duhet të dini që shpjegojnë pse kjo po ju ndodh.

Dhimbja e kokës në mëngjes është mjaft e zakonshme për shumë njerëz.

Por pse po ndodh kjo?

Cilësi e dobët e gjumit

Kjo është një nga arsyet më të rëndësishme. Nëse nuk flini mirë për ndonjë arsye, trupi reagon me një dhimbje koke në mëngjes. Gjumi i përhershëm është një shkak i zakonshëm i migrenës. Nevralgjia trigeminale, e cila shkakton dhimbje në fytyrë, mund të ndërpresë gjumin, duke zgjuar të sëmurët brenda natës.

Ankth

Një nga efektet fizike të ankthit dhe stresit është sëmundja e mëngjesit. Nëse zgjoheni në mëngjes me dhimbje koke, është e dobishme të provoni praktikat e frymëmarrjes ose meditimin për të menaxhuar stresin.

Ndërprerja e papritur e kafeinës

Konsumimi ditor i kafeinës është varës. Kjo do të thotë që nëse një person vendos të ndalojë pirjen e kafesë, ka të ngjarë të përjetojë simptoma tërheqjeje. Një nga simptomat kryesore të privimit të kafesë është dhimbja e kokës. Nëse vendosni të shkurtoni kafeinën, mund t’ju duhet ta bëni gradualisht.