Rritet numri i viktimave ne Greqi, 14 te vdekur, tre te zhdukur

952

Tragjedia është edhe më e madhe pas raportit të parë, sipas të cilit të vdekurit janë të paktën 14 ndërsa ka ende tre persona të zhdukur. Dhjetë vetë u transferuan në spital, një nga të cilët u intubuar. Ndër të vdekurit janë njerëz shumë të moshuar që nuk kanë qenë në gjendje të luftojnë me elementet e natyrës. Ekuipazhet e shpëtimit vazhdojnë hetimet e tyre derisa ata kanë bërë diell.

E gjithë zona nga Mandra në Nea Peramos është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Dëmtimi i infrastrukturës është i lartë dhe shërbimet publike janë dëmtuar seriozisht. Dhjetëra makina janë shkatërruar nga pragje të lumit. Aq sa edhe trupat e viktimave u larguan nga rrëketë dhe u gjetën në limanin në gjirin e Elefsinës.

Ngushellime nga Tsipras

Hidhërimi i thellë për njerëzit që vdiqën nga stuhia katastrofale u shpreh nga kryeministri Alexis Tsipras, me postimin e tij në llogarinë e tij në Twitter.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: