SHBA, Berlini, mediat ndërkombëtare: Gabim udhëtimi i Tsiprës në Moskë

Bota

cipras 1 Departamenti i Shtetit të SHBA: Kjo nuk ishte koha e duhur për vizitë të kryeministrit Tsipra në Rusi, ndërsa politikanët gjermanë të indinjuar theksojnë se : Vizita është gabim i madh. Mediat më të mëdha nga ana e tyre e kanë trajtuar në këtë mënyrë – BBC: e ardhme e pasigurt për Greqinë që tani ka luajtur “letrën ruse” – New York Times: Strategjia “përça dhe sundo” nga Moska – Bild: Tsipras – Putin shikonin njëri-tjetrin në sytë sikur të ishin miqtë më të mirë

Në një strategji të “përçaj e sundo”, ndoshta e ndjekur nga Moska për të parandaluar vendosjen e sanksioneve të reja kundër Bashkimit Evropian për rolin e saj në krizën ukrainase sjell publikimi në New York Times, vizitën e Kryeministrit Aleksis Tsipras në Moskë. Deklaratat mbi këtë temë e bëri kryetari i Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian Elmar Brok (CDU) që tha se presidenti rus Vladimir Putin e di ” se nuk mund të ndihmojë financiarisht realisht Greqinë.

Greqia nuk ka para të mjaftueshme . ““Rusia nuk mund të kthejë gjendjen e standardit të jetesës së grekëve dhe grekët nuk do të duan standardin e jetesës së rusëve” tha Brock në kanalin e parë të ARD gjerman televiziv publik dhe në gazetën Bild , duke iu referuar investimeve të mundshme ruse në projektet e infrastruktura në Greqi, vlerësoi se këto plane  përfaqësojnë në mënyrë të qartë Rusinë dhe jo interesat e grekëve – me përjashtim të mundshëm të transportit të energjisë.

Ai vuri në dukje se Bashkimi Evropian “sheh” një numër të projekteve të cilat do të mund të mbështeten, por për të cilat Greqia nuk kualifikohet. “Nuk ka kërkesa dhe Brukseli pret para për politikat strukturore dhe për këto Greqia nuk e ka kërkuar”, pohoi ai. Në të njëjtën kohë kundra vizitës së Kryeministrit në Moskë Aleksis Tsipras shprehet dhe zyrtar i Departamentit të Shtetit dërguar me email. Zyrtari i SHBA tha: “Ne e kemi bërë të qartë se kjo nuk është koha e duhur për kontakte me Rusinë”.

Kritika kanë bërë dhe politikanët gjermanë që flasin për mundësinë e largimit të Greqisë nga Bashkimi Evropian. “Gabim i madh” e ka quajtur, duke folur në Radio gjermane, eurodeputeti Gjelbër Rebecca Harms se “Athina tani jep mesazh që mund të imagjinohet si një kurs i orientuar më shumë në drejtim të Moskës, se në Bruksel” . Znj Harms gjithashtu argumentoi se, zoti Tsipras me vizitën e tij e krijoi një atmosferë “në mënyrë të qartë pro-ruse dhe të qartë anti-evropiane”.

Në anën e Christianokoinoniston (CSU), ministri i financave i Bayern Marcus Cender dhe eurodeputeti Markus Ferber i bëjnë thirrje Greqisë lidhur për marrëdhëniet me Moskën. “As kërkesat për kompensim apo marrëveshjeve të veçanta me Rusinë nuk do të ndihmojë qeverinë socialiste në Greqi,” thotë zoti Center sot «Die Welt» dhe beson se Athina vë prioritete të gabuara  duke u përpjekur çdo ditë për të vënë presion partnerët por, ai argumenton, solidariteti i tyre nuk është një rrugë me një kalim. Ferber, në një intervistë për të «Augsburger Allgemeine Zeitung» i kërkon qeverisë greke për të hedhur poshtë propozimin e Rusisë për produktet bujqësore greke, sepse vlerësimeve të tilla, në qoftë se Rusia heqë sanksionet kundër Shteteve Anëtare individuale të BE-së, do ta bëjë atë, sepse Putin dëshiron të futet “pykë” mes vendeve të BE-së.

New York Times

Vizita “nuk do të mund të kryhet në një kohë më të mirë,” tha presidenti rus Vladimir Putin gjatë një konference të përbashkët për shtyp dje në Moskë dhe, sipas raportit, ajo i referohet situatës së vështirë financiare në të cilën Greqia ka ardhur, të vendosura në negociata të vështira me partnerët e saj në eurozonë, dhe regjimin e sanksioneve ndaj Rusisë e cila do të përfundojë më 31 korrik dhe do të kërkojnë unanimitet brenda Bashkimit Evropian për rinovimin e saj. New York Times raportoi në udhëtimin e një kryeministri grek në Rusi, duke i kushtuar vëmendje të veçantë për një deklaratë nga z Tsipras bëri gjatë takimit me zotin Putin. Tsipras foli për një rrugë “që të çon askund” dhe sipas NYT, deklarata mbështetur shqetësimet e Europës se vizita e kryeministrit grek për të Moskës është “dëshmi që krijon të çara çara në unitet Evropiane me politikën e Kremlinit për çështjen e Ukrainës

Në konferencën për shtyp zoti Tsipras përsëriti kritikën e mëparshëm të sanksioneve perëndimore kundër Rusisë. “Ne nuk pajtohemi me logjikën e kundërmasave. Ne kemi shprehur në mënyrë të përsëritur mospajtimin tonë. Dhe kjo mosmarrëveshje ne ekspozojë publikun … sepse ne nuk besojmë se kjo mund të jetë perspektivë efektive zgjidhje, zgjidhje e një lufte ekonomike “, siç vuri në dukje në raporti, pala greke gjatë takimit Putin-Tsipra kishte pak rezultate konkrete, por ajo mund të tregojë “strategjikisht i dobishëm” për Greqinë dhe Rusinë.

BBC

Në artikullin e sotëm në BBC, të shkruar nga  Katya Adler thotë se ndikimi i mundshëm i vizitës së djeshme të kryeministrit grek në Rusi do të ngre pyetje në lidhje me efektivitetin e kësaj lëvizje nga ana e qeverisë greke. Artikulli, i titulluar “Greqia ka luajtur kartën ruse … Dhe tani çfarë?” Përshkruan takimin e djeshëm të Aleksis Tsipras me presidentin rus Vladimir Putin, si dhe e fundit e një seri të mashtrimeve të qeverisë greke për të vënë presion mbi huadhënësit .

Financial Times

Qëllimi përfundimtar i takimit Tsipras Aleksis me Vladimir Putin ishte forcimi i bisedimeve “letër” të dy vendet në kundërvënien e tyre me BE-në dhe në këtë kontekst të dy udhëheqësit ranë dakord për të rinisur marrëdhëniet greke-ruse, e cila do të shkaktojë presion mbi europianët, kjo sipas një artikulli të Fianancial Times. Vizita e Z. Tsipra në Moskë, vetëm një ditë para se Greqia të paguante këstin afërsisht 450 milionë euro FMN-së, së bashku me kritikat kundër sanksioneve kundër Rusisë,  ka dhënë rritja në spekulime se qeveria ruse mund të ndihmonte financiarisht Greqinë në shkëmbim për bllokimin e sanksioneve të BE-së nga Athina, thekson artikulli në FT. Megjithatë, zoti Putin refuzoi të njëjtën ide se Rusia do të mbështesë Athinën  gjatë kontestit me huadhënësit evropiane. “Pala greke nuk na kërkoi ndihmë,” shtoi Putini. Gjithashtu hodhi poshtë përshtypjen e shkaktuar nga deklaratat e zyrtarëve evropianë, që Rusia dëshiron që të përdorin Greqinë si një kalë trojan që të thyejnë vijën e BE-së:. “Ne do të përdorim çdo pjesë të BE-së për të zgjidhur çështjen e përmirësimit të marrëdhënieve tona me të gjithë BE-së, “tha zoti Putin. “Zgjidhja më e mirë për të gjithë do të jetë për të ndaluar luftën e sanksioneve.” Putin gjithashtu tha se ai dhe zoti Tsipras diskutuan projektet e bashkëpunimit të energjisë, të tilla si për ta zgjeruar në Evropë nëpërmjet tubacionit të gazit në Greqi. Zoti Putin tha se kjo do të lejojë Rusinë për të siguruar kredi për realizimin e këtyre projekteve.Të ardhurat që rezultojnë prej tyre mund të ndihmojë Greqinë për të shlyer borxhin e saj. Tsipras i është përgjigjur pozitivisht propozimit të presidentit rus, duke thënë se vendi i tij është i gatshëm për të ndërtuar një tubacione për gaz natyror dhe që do të fillojë nga kufiri greko-turk. Të dy krerët thanë se kjo do të krijojë mundësi për investime të mëtejshme dhe për të krijuar vende pune në Greqi. Ata thanë, megjithatë, se planet e hollësishme do të shqyrtohet nga ekspertë nga të dyja palët.

Reuters

Në vizitën e kryeministrit grek ndaj Rusisë dhe takimin e tij me presidentin rus Valntimir Putin, një publikim të mërkurën ka bërë edhe agjencia Reuters,  që thekson se Vladimir Putin ofroi  Alexis Tsipras mbështetje dhe afatgjatë të bashkëpunimit, por jo ndihmë financiare , duke e lënë Athinën të dalë nga gjendja e rënduar ekonomike vetë. Sipas Reuters, konflikti mes qeverisë greke me Eurozonën dhe kreditorët e Fondit Monetar Ndërkombëtar, rrit rrezikun në mbarimin e parave në Greqi në disa javë, nëse nuk ka një marrëveshje të re të reformës.

Bild: Tsipras – Putin shikonin njëri-tjetrin në sytë sikur të ishin miqtë më të mirë

“Tsipras – Putin shikonin njëri-tjetrin në sytë sikur të ishin miqtë më të mirë,” thotë gazeta gjermane Bild, në çastin ku takuan dje dy udhëheqësit. H gazeta më e madhe Gjermane në qarkullimi Bild, bën një vlerësim të takimit të djeshëm në Kremlin për dy politikanët duke theksuar se, “Tsipras dhe Putin diskutuan për problemin e gazit,për të holla financiare dhe për fruta-perime.” Me këto, Rusia do të sigurojë likuiditet financiare të Greqisë.

Spiegel

Duke komentuar takimin e djeshëm Tsipra- Putin në Kremlin, revista gjermane Spiegel beson se presidenti rus vuri frenat në pritjet e kryeministrit grek, Aleksis Tsipras. “Moska nuk është e gatshme, të paktën jo ende për të mbështetur financiarisht Greqinë,” thekson revista gjermane.