Siri: Qindra civilë dhe fëmijë të vrarë nga bombardimet e forcave ushtarake të qeverisë

854

Për të tretë ditë radhazi, forcat pro-qeveritare po godasin kampin Lindor, në lindje të Goutas, të kontrolluara nga rebelët, duke vrarë të paktën 66 njerëz sot, tha Human Rights Watch i Sirisë.

Sipas Observatorit, 17 civilë u vranë të dielën, 127 të hënën dhe 66 të martën. Edhe 850 vetë janë lënduar këto ditë.

Në të njëjtën kohë, gjashtë spitale në enklavë janë bombarduar për 48 orët e fundit, tre prej të cilave tani janë jashtë shërbimit dhe dy pjesërisht, tha Panos Moumtzis, koordinator rajonal për krizën në Siri të Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatë. Nga Brukseli, kryenegociatori sirian i opozitës Nasr Hariri tha se bombardimet intensive ishin një “krim lufte” dhe bënë thirrje për presion më të madh ndërkombëtar ndaj presidentit sirian Bashar al-Assad për të ndërprerë fushatën agresive.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: