Sulm terrorist me 22 të vrarë në Mançester, përgjegjësinë e mori ISIS.

1097

Momentet e ankthit dhe tmerrit kanë përjetuar prindërit e fëmijëve që dje ishin në koncert Ariana Grande në Manchester Arena, kur u bë shpërthimi vdekjeprurës që rezultoi në vdekjen e 22 personave, kryesisht të rinj.

Që dje në mbrëmje filloi të qarkullojnë në tweets në internet nga njerëzit që ende nuk kishte arritur të identifikojë të dashurit e tyre.

Banorët e Mançester hapën shtëpitë e tyre për njerëzit që kishin ikur në panik e sipër nga vendi i tragjedisë, dhe shpejt u bë e ditur se më shumë se 50 fëmijë, të cilët ikën nga zona e sulmit, pa prindërit e tyre,  të cilët të mbikëqyrur nga organet vendore, kanë gjetur strehë në zonën e hotelit.

Në të njëjtën kohë, po bëhen hetimet kundër-terrorizmit dhe inteligjencës për të përcaktuar nëse terroristi-vetëvrasës që shpërtheu eksplozivin në fushën e biletës së Manchester Arena, ka vepruar i vetëm ose në të kundërtën i mbështetur nga rrjeti terrorizmi islamik.

Sipas njoftimeve fillestare të policisë, sulmuesi ka vdekur dhe në fakt është i identifikuar tashmë, por nuk ka asnjë informacion të mëtejshëm në lidhje me identitetin e tij. Ky është sulmi më terrorist në Mbretërinë e Bashkuar pas asaj të vitit 2005, e cila vë në praktikë dhe madje edhe në periudhën parazgjedhore me çështjen e sigurisë në vend. Fushata zgjedhore u ndalua, por tragjedia në Mançester do të jetë në qendër të debatit politik në ditët e ardhshme.

Tashmë Teresa Mei ka humbur një pjesë e konsiderueshme e plumbit 20% që kishte në fillim të fushatës zgjedhore. Pritet gjithashtu të rritet një valë e madhe e ksenofobisë, e cila është bërthama e paraqitur referendum zgjedhjen e votuesve për Brexit. Bomba QË shpërtheu në Manchester Arena kishe në përbërje të saj gozhdë dhe vida, në mënyrë që të shkaktojë sa më shumë vdekje dhe lëndime.

 

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: