Takimi i dytë Trump – Putin

Bota

Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kanë mbajtur edhe takimin e dytë, të cilin nuk e kanë zbuluar më parë, gjatë samitit të grupit të 20 vendeve më të industrializuara të botës, në fillim të këtij muaji në Gjermani, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Të dy zyrtarët e lartë kanë mbajtur një takim dypalësh, që ka zgjatur më tepër se dy orë, më 7 korrik, ndërsa zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë tha se Trump dhe Putin, po ashtu, kishin “një bisedë të shkurtër” gjatë darkës së liderëve botërorë në samit.

Në pamjet televizive të darkës shihet se Melania Trump, bashkëshorte e presidentit, Donald Trump, ishte ulur afër Putinit. Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se në këtë takim rolin e përkthyesit e kishte një person rus, pasi përkthyesi amerikan në këtë darkë nuk fliste rusisht. Por vetë presidenti i SHBA-së nëpërmjet një postimi në Tëitter, thotë se ky është lajm i rremë dhe se bisedat në një