Vala e të nxehtit në Evropë: Temperaturat ekstreme në Spanjë

Bota

Vala e të nxehtit që godet Evropën Jugperëndimore pritet të arrijë kulmin e saj në Spanjë të enjten, ku termometri arriti në 45 gradë Celsius të mërkurën.

“Ne presim që kjo të jetë dita më e nxehtë e kësaj vale të nxehtë”, njoftoi agjencia meteorologjike spanjolle (AEMET). Pothuajse e gjithë Spanja ishte vënë në alarm që nga e mërkura, me përjashtim të arkipelagut të Ishujve Kanarie. Andaluzia, Extremadura dhe Galicia janë vënë në alarm të kuq.

Temperatura më e lartë u regjistrua në orën 17:30 (me orën lokale, 18:30 me orën greke) në Almonte, Andaluzi, ndërsa disa qytete në Spanjën jugore, duke përfshirë Seviljen, Kordoba dhe Badajoz, panë të kalonte 44 gradë Celsius.

Në fund të javës temperaturat do të pësojnë rënie në Spanjën jugore dhe perëndimore, ndërsa kushtet do të mbeten të vështira në veriperëndim pasi vapa lëviz në veri, Francë e më pas Britani.

Piku i valës së të nxehtit në Francë pritet të dielën dhe të hënën, sipas një parashikimi të fundit të shërbimit meteorologjik francez.

“Franca po përballet me një valë të nxehti që do të intensifikohet mes të dielës dhe të martës,” vuri në dukje agjencia. “Temperaturat do të zbresin gradualisht nga perëndimi nga e marta e mërkurë”.

Nxehtësia dhe flakët

Zonat më të prekura do të jenë jugperëndimi dhe lugina e Rhône. Për shkak të të nxehtit shumë zjarre po shpërthejnë në jug të Spanjës.

Në Portugali, një burrë vdiq natën e së martës në të mërkurën në provincën e Aveiro (në veri). Sipas gazetës Correio da Manha, bëhet fjalë për një grua rreth 50-vjeçare. Qendra ende e djegur e vendit mbetet më e goditura nga zjarret, të cilat u ndezën pasditen e së martës për shkak të vapës dhe erërave të forta. “Ne jetojmë në një zonë të botës ku ndryshimet klimatike do të përkeqësojnë sistematikisht kushtet në vitet e ardhshme”, theksoi të martën kryeministri portugez Antonio Costa.

Claire Nullis, zëdhënëse e Organizatës Botërore Meteorologjike, paralajmëroi se situata është kritike për shkak të “tokës shumë të thatë” dhe ndikimit të temperaturave në akullnajat në Alpe: “Është një sezon shumë i keq për akullnajat”, nënvizoi ajo. pak më shumë që një javë pas shembjes së një vëllimi të madh të akullnajës Marmolanda në Itali, që shkaktoi vdekjen e njëmbëdhjetë personave.

Në Francë, dy zjarre të nxitura nga “bimësia e thatë” kanë djegur 27 mijë hektarë në rajonin e Bordo që nga pasditja e së martës.

Intensiteti i valës së dytë të të nxehtit që goditi vendin brenda një muaji mund të jetë “në të njëjtin nivel” me valën vdekjeprurëse të të nxehtit të vitit 2003 (e cila vrau pothuajse 19.500 njerëz në Francë), vlerësoi Mathieu Sorel, një klimatolog në shërbimin meteorologjik francez. Ajo vapë kishte zgjatur dy javë. Temperaturat ekstreme pritet të përhapen më pas në vendet e tjera në Evropën Perëndimore dhe Qendrore. Në Britani, Met Office ka lëshuar një alarm portokalli për një valë “të nxehti ekstreme” nga e diela, me temperatura që mund të kalojnë 35 gradë Celsius.