Vdiq ish-kryeministri indian Ali Bhari Wajpay

730

Ish kryeministri indian Atal Bhidari Vajpay vdiq sot në një spital 93-vjeçar në Nju Delhi, njoftoi kreu i tanishëm i qeverisë indiane, Narendra Monti.

“Vdekja e tij shënon fundin e një epoke. Ai jetoi për kombin dhe shërbeu për dekada të tëra, “Monti shkroi në anglisht në llogarinë e tij të Twitter për Vajpay, i cili ishte tri herë kryeministër i Indisë.

Vajpay, ish-kryeministri tre here i Indisë, është përballur me probleme shëndetësore prej vitesh, por sipas mjekeve gjendja e tij është përkeqësuar shumë në ditët e fundit.. Ai u shtrua në spital dy muaj më parë për infeksion në veshka dhe dhimbje gjoksi, dhe gjendja e tij u vlerësua “kritik” sot nga spitali.

Një ish-gazetar dhe poet i cili u bë politik, Vajpaye kontribuoi në ngritjen e partisë në pushtet, Baratija Tzanata, dhe ishte tri herë kryeministër (1996, 1998-99 dhe 1999-2004).
Këtë e pëlqejnë %d blogues: