Shpetim Zinxhiria

Lufta kundër krimit kërkon përpjekjet e të gjithëve brenda dhe jashte vendit

Krimi nuk ka ngjyrë, nuk ka shpirt, nuk ka as mëshirë dhe as “pasaportë” për të lëvizur lirshëm. Ai ka lëvizur lirshëm dhe në kohën kur lëvizej me viza,...

Opozita, i vetmi institucion që nuk funksionon

PS nuk duhet të përdorë gjuhën kërcënuese dhe ultimative pasi nuk tregon gjë tjetër veç se, shprehje të krizës dhe të frikës së lidershipit socialist për...

Eurostat: 50% u rrit papunësia për të rinjtë në Greqi

Në të gjithë BE, më shumë se 30% e të rinjve të papunë kishin qenë të papunë për më shumë se një vit. Në pesë vitet e fundit papunësia për të rinjtë...

Kakavia, turpi i shtetit shqiptar

Liberalizimi i vizave ka rebeluar plotësisht autoritet përkatëse, të cilët kanë lënë pas dore dhe në mëshirë të fatit këtë pikë doganorë. Pika doganore e...

Nëna ime të lutem mos vdis këtë javë!

Këto janë lutjet e shumë emigrantëve tanë, të cilët në pamundësi për të shkuar në atdhe, brenda shpirtit të tyre kërkojnë Zotit, që të mos u vdesin...

Emigrantët vendimtar për bilancin demografik në Greqi

Hyrja për në Greqi i një numëri të konsiderueshëm i të huajve që nga viti 1990, shumica dërrmuese e të cilëve ishin të moshës 20-45 vjeç (një pjesë e...

Rama i trembet rritjes së patriotizmit, aspiratës së shqiptarëve për bashkim

  Pasi ka shfaqur publikisht terrorin nga dhënia e pasaportave për çdo shqiptar, kudo që është, pasi ka tharë bojën e shpifjeve kundër Rrugës së Kombit,...

Meta: Konflikti politik dhe vënia e interesave partiake mbi ato kombëtare penguan marrjen e statusit kandidat

  LSI është forcë e interesuar në radhë të parë për integrimin europian të vendit, sepse përmes këtij procesi shikon realizimin e aspiratave të çdo...

NASA, lajm të keq për parashikuesit e apokalipsit

Zyra Hapësinore amerikane, NASA, ka përgatitur një raport të veçantë në një faqe interneti në lidhje me parashikimet e kalendarit Maja, ku thuhet se bota do të...

10-të termete më të fuqishëm që tronditën Botën

Tërmeti i fundit shkatërrimtar ishte 8.9 ballë të shkallës Rihter që goditi Japoninë verilindore dhe shkaktoi një cunam të fortë që fshin nga harta e tokës...