Category: Aktualitet

Një ndjesë për SHBA !

Enton ABILEKAJ  /  Shqipëria ka arsye të shqetësohet nga fitorja e Donald Trump. Në radhë të parë si aspirante për t’iu bashkuar Perëndimit. Tashmë në...

Shpërthim një javë pas inagurimit të Rilindjes

Focus News /  Mos vallë edhe ky shpërthim ka të bëjë me fatkeqësitë natyrore? Si ka mundësi që një javë pas inagurimit të rafinerisë më të madhe të...

Një ndjesë për SHBA

  Enton ABILEKAJ  /  Shqipëria ka arsye të shqetësohet nga fitorja e Donald Trump. Në radhë të parë si aspirante për t’iu bashkuar Perëndimit....

Federalizimi i Maqedonisë, rruga drejt NATO-s dhe BE-së!

Sulejman ABAZI  / E thënë që në fillim, për këtë zgjidhje të mundëshem politike në Maqedoni, shqiptarët nuk duhet të lejojnë të tradhëtohen në rrugë e...

ABILEKAJ : Debati që ngjizi Libran

Enton ABILEKAJ  / Libra e Blushit lindi në terren të vështirë. Në fakt ky terren i vështirë e kërkoi dhe ky do ta pengojë të rritet. Ka shumë pikëpyetje që...

Varfëri ekstreme, atje ku jeton një 15-vjeçare

  Nuk jemi në prehistori. Por në fshatin Pashtresh të njësisë administrative Gjinar, Elbasan Kristaq Muça po jeton ditët më të errëta të jetës së tij....

Tahiri: Kanabisi nuk është mënyra për të luftuar varfërinë, papunesinë, pabarazinë e padrejtësinë.

Armiku ynë nuk është vetëm kanabisi, por mbi të gjitha varfëria, papunësia, pabarazia dhe padrejtësia. Ka reaguar në rrjetin social të facebook-ut ministri i...

Kryetari i Shoqatës së Gjyqtarëve: Ka drejtorë bankash që luajnë bixhoz me lekët e shqiptarëve

Kryetari i Shoqatës së Gjyqtarëve Gerd Hoxha, para pak minutash ka bërë një deklaratë “bombë” në takimin e organizuar nga dhoma e Përmbarimit në ambientet...

Shqipëria zbrazet nga të rinjtë, 80% e azilkërkuesve janë nën moshën 35-vjeç

Rreth 23 mijë fëmijë e adoleshentë (nga zero deri në 17 vjeç) kanë kërkuar azil në Europë gjatë vitit të kaluar… njofton monitor.al. Shqipëria ndodhet...

Gurguri: Tërmeti i nëntorit do jetë shumë i fortë. Ja qyteti ku do bjerë!

Gani Gurguri është mjaft i njohur nga gjithë shqiptarët pas daljeve të t’iu të shumta për parashikimin e tërmeteve në vend. Per Dritare.net ka parashikuar...