Category: Greqi

Policia në kërkim të burgosurit

Alarm ka dhënë në Departamentin e Policisë në Evias, siç u bë e njohur, i burgosur shqiptar në burgun e Malandrinos Besnik Ndreka nuk është kthyer përsëri...

Media një sfidë

Asgjë nuk është e rastit në Greqi. Nuk kanë mbarim mediat greke në publikimet e herë pas hershme mbi zhvillimin e vrasjes së shqiptarit në burgjet e Greqisë....

Arrestime për vdekjen e shqiptarit

Serres: Njoftime te reja vijnë në lidhje me vdekjen e Ilia Karelit, se kush dhe kur është torturuar,  çfarë ndodhi në burgun e Nigritas ,  urdhër arreste për...

Të burgosurit: Publikoni të gjitha fotografitë

Kërkojmë të publikohen të gjitha fotot nga momenti që Ilia Kareli u fut në burgun e Nigritas. Si një gardian “torturues” e  karakterizojnë të...

Pse më morët të gjithë jetën, pse pse, pse?

Mediat vendase kanë publikuar edhe letren që shqiptari i kishte dhënë kryegardianit të burgut Jorgos Tcironis, më përpara se të kryente vrasjen. Konkretisht...

Gati shperthimi ne burgjet greke

Gati të shpërthejnë burgjet pas vdekjes së shqiptarit 40 vjeçar që në trupin e tij mjeku ligjor konstatoi mavijosje si pasojë e goditjeve të forta. Ky lajm i...

Gjendet i vdekur shqiptari që vrau gardianin

Mediat vendase bëjnë të ditur se është gjetur i vdekur në qelinë e tij mbrëmë në mesnatë i dënuar me burgim të përjetshëm shqiptari  Ylli Kareli, i cili...

Dita Kundër Racizmit, mungojnë shqiptarët

22 Mars : Mijëra në demonstrata kundër racizmit dhe fashizmit ! Athina, Selaniku si dhe qytetetë të tjera të vendit zjen nga demostrata masive për ditën...

Greqi: Pesë viktima brenda 24 orëve

Që nga fillimi i vitit gripi u ka marrë jetën 79 njerëzve, në një kohë që edhe 49 të tjerë ndodhen në spitalet e vendit. Media vendase publikon se brenda 24...

34,6% e grekëve janë të varfër

Varfëria rritet ndjeshëm gjatë krizës, siç dëshmohet nga të dhënat e publikuara nga Banka e Greqisë  në raportin e saj vjetor. Është e rëndësishme që mbi...