Category: Rajoni

New York Times: Pallati i Erdoganit 30 herë më i madh se Shtëpia e Bardhë

Vazhdon konflikti mes presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan dhe medias në prag të zgjedhjeve parlamentare të së dielës në shtetin e madh euroaziatik. Këtë herë...

Maqedonia reagon ndaj deklaratave të Ramës

Ministria e Jashtme e Maqedonisë reagoi ndaj deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili, në ministerialin e Tiranës për kundërvënien ndaj ekstremizmit të...

Mesazhet që përcjell Kumanova

AZEM  PARLLAKU / “Shqipëria e Madhe po troket në derë”, ky “headline” në të përditshmet e Beogradit sot, si dhe urdhëri i dhënë nga Ministri i...

Përplasja në Kumanovë dhe terri mediatik

Editorial – U bënë disa ditë që përplasja e armatosur në Kumanovë po vazhdon dhe u bënë po kaq ditë që terri mediatik rreth kësaj përplasjeje po...

Daily Telegrap: Gjermania po kërcënon euron

Rekord të ri vazhdon të regjistrojë  një suficit tregtar në Gjermanië, që është kërcënimi më i madh për euron se sa Greqia, shkruan gazeta britanike Daily...

Itali: Emigranti shqiptar mposht ligjet e ashpra te BE

Direktiva Europiane për riatdhesimin e shtetasve të vendeve jo anëtare të BE, që qëndrojnë pa leje, nuk toleron legjislacioni i Italisë, që parashikon burgim...

Edhe nje tragjedi tjetër, 20 të vdekur dhe 200 të zhdukur

Sipas agjencisë franceze të lajmeve: “Agonia për mbytjen e re në Mesdhe me 300 migrantë, ku ka 20 të vdekur”. IOM ka marrë një njoftim për ndihmë nga një...

19.204 viktima, zgjohu Evropë ! Edhe sa emigrantë të tjerë duhet të vdesin?

Shpetim Zinxhiria  /  Tragjedia e fundit duhet të zgjojë Evropën që tashmë është kthyer rruga e vdekjes! Dy rastet e fundit ne Itali me mbi 1160 viktima tregon...

Pretendimet e Greqisë, reagon Gjermania: Kërkesa është një marrëzi

Berlin – Vetëm disa orë pasi në Parlamentin grek, ministri plotësues i Financave, Dimitris Mardas ka deklaruar se përllogaritja përfundimtare e...

Greqia : Gjermania na detyrohet 279 miliardë euro për dëmshpërblimet e Luftës së Dytë Botërore

Athinë  –  Greqia del me një shifër konkrete: Gjermania na detyrohet 279 mld euro. Gjatë takimit me Kancelaren gjermane, Angela Merkel, në Berlin në muajin...