Adriatik Llalla arrestohet këto ditë, në radhë Ilir Meta, Sali e Shkelzen Berisha, Genc Ruli, Ilir Beqja, Sokol Dervishaj dhe “peshqit” e tjerë të mëdhenj

17637

Ish Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla do të arrestohet këto ditë. Lajmin e ka paralajmëruar 1 muaj më parë “Pamfleti”, dhe tashmë me gjysmë zëri po e pranojnë dhe institucionet shqiptare.

Zullumet e kryera nga Llalla që nga mbyllja e dosjeve të mëdha në ngarkim të kriminelëve më të rrezikshëm e deri tek politikanët më të lartë në vend, janë dhe provat e para që do të dërgojnë në qeli ish kryeprokurorin. I cili me mosveprimin por dhe me veprimet e tij të mbrapshta ka destabilizuar situatën e luftës kundër krimit dhe kriminelëve me dhe pa pushtet në Shqipëri.

Duke sjellë dhe shpëtimin e tyre nga prangat dhe duke mbajtur në liri krimin, që i ka sjellë mjaft dëme qytetarëve shqiptarë, por dhe vetë Shqipërisë.

Dëme që kanë vështirësuar rrugën e vendit tonë drejt integrimit në BE, por dhe kanë acaruar së tepërmi marrëdhëniet e klasës politike shqiptare që nuk do reformën në drejtësi me partnerët tanë ndërkombëtarë, kryesisht SHBA e BE.

Njëherësh Adriatik Llalla do të dënohet dhe për pasuritë marramendëse, të patundshme dhe të tundshme të vëna përmes pushimit të dosjeve të rënda të krimit dhe kriminelëve në Shqipëri, blerjes lirë të këtyre pronave nga këta kriminelë.

Më pas shitja deri pas një javë nga blerja, me çmime deri në 20 fish. Duke pasur dorë të lirë dhe nga politika, kryesisht opozita e sotme, krerëve të të cilës i ka mbyllur të gjitha dosjet e abuzimeve e trafiqeve të mëdha, Adriatik Llalla fshatari nga Gramshi ngriti perandorinë e tij të pasurive dhe të mbështetjes politike për mbrojtjen e këtyre pasurive.

Goditjen e parë e dha SHBA që e shpalli të padëshirueshëm. Bashkë me të, të padëshirueshëm shpalli dhe familjen e tij të ngushtë, bashkëshorten e dy fëmijët si dhe bashkëpunëtoren Rovena Gashi.

Kjo e fundit praktikisht ish numri dy i Prokurorisë së Përgjithshme dhe pjesë e familjes së ngushtë të Llallës.

SHBA e shpalli “non grata” nën argumentimin se Llalla ishte i përfshirë në korrupsion të cilësuar dhe se kishte mbrojtur të gjithë politikanët dhe zyrtarët e korruptuar.

Ndërkohë që sa ishte në detyrë Adriatik Llalla, ka qënë vetëm “Pamfleti” ai që nisi të zbërthejë i pari pasurinë e paligjshme dhe abuzive të vëna nga ish kryeprokurori.

Kur “Pamfleti” botoi faktin se Adriatik Lllalla kishte blerë shtëpi në Këln të Gjermanisë dhe dërguar familjen atje paraprakisht, shumë nga mediat nisën ironitë.

Madje “zara” në media sulmuan dhe editorin e “Pamfletit”.

Por pikërisht ky lajm shërbeu për thellimin e hetimit nga SHBA, pasi nga Gjermania Llalla bashkë me familjen dhe dashnoren deshi të hidhej në SHBA për të fituar shtetësinë. Dhe u shpall person “non grata”.

Tashmë këto media kanë ardhur në pozicionin që ka shkruajtur “Pamfleti” muaj më parë se për shkak të abuzimeve Adriatik Llalla jo vetëm u largua nga detyra, por do t’i vihen prangat.

Gjë që nga këto media u kundërshtua në atë kohë.

Tashmë prangat për Llallën janë çështje ditësh. Dosja hetimore e tij është transferuar në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Ndërkohë që Krimet e Rënda do të nxjerrin në ditët në vijim,

urdhër-arrestin për ish-kryeprokurorin Llalla.

Arsyeja e transferimit të dosjes nga prokuroria e Durrësit te ajo e Krimeve të Rënda lidhet me një vendim të Gjykatës së Lartë. E cila udhëzon prokuroritë e rretheve që çështjet penale të regjistruara për zyrtarë të lartë nga 1 gushti 2017, duhet t’i kalojnë Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Pasi kjo e fundit ka kompetencat ligjore për të hetuar këtë kategori.

Dhe 4 vepra penale zyrtare që janë në ngarkim të Llallës dhe që do ta çojnë këto ditë në burg janë:

1.Refuzim për deklarim të pasurisë, mosdeklarim të pasurisë dhe deklarim të rremë të pasurisë; 2.Mosdeklarim i të të hollave ne kufi;

3.Pastrim të produkteve të veprës penale;

4.Shpërdorim detyrë’ të parashikuar nga nenet 257/a,  179/a,  287 he 248 të Kodit Penal.

Në bazë të këtyre veprave penale dhe të tjerave që do dalin hap pas hapi Adriatik Llallën e pret një burgim i gjatë. Por nuk do të jetë vetëm.

Llalla do të hapë vetëm siparin e arrestimit të “Peshqve të mëdhenj”. Ashtu sikurse ka paralajmëruar muaj me radhë “Pamfleti” në burg për t’i bërë “shoqëri” Llallës do të përfundojë ish kreu i LSI dhe presidenti aktual Ilir Meta.

Presidenti do të arrestohet për abuzimet e mëdha me detyrën, vjedhje në përmasa të pallogaritshme, arin e Kërrabës dhe çfarë i ka dalë përpara.

Do të paguajë me burg për përzierjen në aferën e CEZ e DIA ku shteti ka humbur mbi 500 milionjë euro, eleminimin fizik të ish ambasadorit shqiptar në Pragë Qazim Tepshi, ish drejtorin e zyrës Jurdike në METE Zamir Stefani.

Por Meta do jetë në burg dhe për mosdeklarim pasurie të tundshme dhe të patundshme, lidhje me krimin, abuzim me pushtetin dhe ryshfetet e publikuara me zë e figurë prej 700 mijë eurosh për koncesione dhe tenderime.

Por është nën akuzë dhe për nxjerrje droge dhe parash në rrugë tokësore dhe pa i deklaruar në kufi. Këto i ka nxjerrë përmes gruas së tij Monika Kryemadhi, aktualisht kryetare e LSI.

Pas Metës në burg do të jetë dhe Sali Berisha, me një sërë akuzash në shpinë, “Gërdecin” ku mbeten të vrarë 26 persona të pafajshëm dhe u plagosën mbi 300 të tjerë.

Berisha do paguajë me burg dhe për “Rrugën e Kombit” ku u vodhën gati 450 milionë euro, 230 milionë të evidentuara nga KLSH dhe pjesa tjetër nga shembjet e herë pas hershme të tunelit të Kalimashit, si dhe para të tjera të hedhura kot në erë ndërkohë që rruga nuk ka përfunduar ende.

Berisha do të paguajë me burg dhe për vrasjen e 4 demonstruesve të opozitës më 21 janar, për aferën e CEZ me vlerë 414 milionë euro bashkë me të birin Shkelzen Berisha.

Por dhe për një sërë vrasjesh politike që nga Tropoja e deri tek vrasjen e trafikantëve të drogës, bashkëpunues me të birin Shkelzen dhe ish badigardin e tij, njëherësh ish zv.drejtor i Policisë së Shtetit Agron Kuliçaj.

Në burg do të përfundojë dhe ish ministri i METE Genc Ruli, njeriu që ka kopsitur aferën e CEZ dhe që mban përgjegjësi direkte për humbjen e 414 milionë eurove nga ana e arkës së shtetit shqiptar.

Bashkë me të në pranga do të jetë dhe ish ministri socialist i Shëndetësisë Ilir Beqja, për të gjithë abuzimet e e bëra përmes koncensioneve në këtë dikaster për katër vite me radhë. Duke i sjellë shtetit një humbje prej miliona dollarë.

“Shoqëri” në burg do t’u bëjë dhe ish ministri i Transporteve dhe kamikaz i Ilir Metës, Sokol Dervishaj.

Abuzimet e tij nuk kanë të sosur që nga 85 milionë eurot e humbura nga privatizimi i dështuar i Alpetrol e deri tek miliona eurot e rrugëve, më specifike ato të rrugës Tiranë-Elbasan.

Bashkë me ta do të jenë dhe “peshq” të tjerë të mëdhenj.

Por po ndalemi për momentin në këto emra që do të përfujndojnë së shpejti në pranga duke i dhënë dhe kuptim reformëss në drejtësi.

Publikuam këto emra për t’u dhënë mundësi e ndonjë ironie të mediave që as do ta publikojnë lajmin tonë.

Këtë gjë do ta bëjnë pas arrestit, për t’i dhënë kënaqësinë “Pamfleti” më pas të ironizojë me kapjen e medias nga kokat korrupsionit dhe krimit në Shqipëri dhe humbjen e integritetit profesional dhe moral kundrejt disa “dorovitjeve” në euro të përmuajshme për pronarët.

Reforma në drejtësi tashmë ka nisur rëndë. SHBA e BE janë në mbështetje të plotë duke dhënë siguri për shkuarjen në fund të këtij procesi dhe arrestimit të “Peshqve të mëdhenj”./Pamfleti.com
Këtë e pëlqejnë %d blogues: