Category: Greqi

Gati shperthimi ne burgjet greke

Gati të shpërthejnë burgjet pas vdekjes së shqiptarit 40 vjeçar që në trupin e tij mjeku ligjor konstatoi mavijosje si pasojë e goditjeve të forta. Ky lajm i...

Gjendet i vdekur shqiptari që vrau gardianin

Mediat vendase bëjnë të ditur se është gjetur i vdekur në qelinë e tij mbrëmë në mesnatë i dënuar me burgim të përjetshëm shqiptari  Ylli Kareli, i cili...

Dita Kundër Racizmit, mungojnë shqiptarët

22 Mars : Mijëra në demonstrata kundër racizmit dhe fashizmit ! Athina, Selaniku si dhe qytetetë të tjera të vendit zjen nga demostrata masive për ditën...

Greqi: Pesë viktima brenda 24 orëve

Që nga fillimi i vitit gripi u ka marrë jetën 79 njerëzve, në një kohë që edhe 49 të tjerë ndodhen në spitalet e vendit. Media vendase publikon se brenda 24...

34,6% e grekëve janë të varfër

Varfëria rritet ndjeshëm gjatë krizës, siç dëshmohet nga të dhënat e publikuara nga Banka e Greqisë  në raportin e saj vjetor. Është e rëndësishme që mbi...

Parlamenti grek voton…

Sot u votua në Parlament heqja e së drejtës se emigrantëve të ligjshëm për të votuar në zgjedhjet lokale, kjo për emigrantët që vijnë nga vendet e treat,...

Përjashton emigrantët nga zgjedhjet lokale

Demokracia në Greqi tregoi edhe një herë se nuk është e gatshme për të huajt që të votojnë në këtë vend të bekuar as edhe në zgjedhjet lokale. Sot...

70% e grekëve nuk kanë besim Evropën

Mendimin më të keq për gjithë evropianët kanë grekët për Bashkimin Evropian , në bazë të rezultateve të një Eurobarometrit të ri,  të publikuar sot në...

Bushati takon Samaran: Asnjë fjalë për toponimet

Ndodhi ajo që pritej. Problemi i emigrantëve edhe këtë radhë anashkalohet nga politika shqiptare, duke u gjunjëzuar përball politikës greke lidhur me hallet dhe...

Samara: Në betejën kundër papunësisë

Në betejë kundër programeve të papunësisë më një kosto prej 1,5 miliardë euro. Kështu ka deklaruar kryeministri grek Samaras  ku prioriteti për dyvjeçarin e...