Dy të vdekur dhe 30 të plagosur në Kinë, shëmben ndertesat

973

Një shpërthim i fuqishëm ndodhi sot në një qytet të madh në Kinën Lindore, duke shkaktuar rënien e ndërtesave, vdekjen e të paktën dy personave dhe plagosjet në dhjetra më tepër, thanë autoritetet dhe rrjeti i televizionit shtetëror.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 9:00 në një zone të zbrazët në provincën Zhejiang të qytetit Ningbo dhe shkaktoi vdekjen e “të paktën dy personave dhe lëndimet e rënda të dy të tjerëve”, njoftoi prefektura në një deklaratë. sajtin e rrjeteve sociale.

Të paktën 30 të tjerë janë çuar në spital, njoftoi rrjeti televiziv i CCTV. Televizioni shtetëror transmetoi imazhe nga burrat e ekuipazhit të shpëtimit që transportonin viktima, automjete të shkatërruara, tym të zi në qiell dhe rrënime të shpërndara në disa dhjetra metra. Dëshmitarë okularë folën gjithashtu për “një numër të madh të të plagosurve”, sipas të njëjtit burim.

 

 

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: