Erdogani kërcënon Greqine dhe mbare Evropën

877

Nje shqetesim serioz mbetet Tayyip Erdogan duke kercenuar 24 orë pas vendimit të BE-së për t’i dhënë atij 3 miliard euro për refugjatët dhe menjëherë pas vendimit të drejtësisë greke për 8 oficerët, presidenti turk kërcënoi drejtpërdrejt edhe Greqinë dhe Evropën.

Duke folur përpara mijëra njerëzve në një qytet në Turqi dhe menjëherë pas funeralit në Afrin duke folur për luftën, ai tha: “Ne po arrijmë në fund”, ndërsa për refugjatët Erdogan tha: “Ne strehojmë 3,5 milionë refugjatë nga Siria. Nëse hapni dyert nuk do të gjeni një vrimë për t’u fshehur. Ju më kërkuat të mos hapja kufirin. Vendosni se çfarë doni! “

Në Afrim Erdogani gjithashtu tha se operacioni do të vazhdojë dhe se do të bëjë gjithçka në fuqinë e tij për të mbrojtur civilët, duke argumentuar se njerëzit në Afganistan ishin të shtypur, duke theksuar përsëri për një komb, një flamur dhe një vend.

Duke mbajtur dorën në arkivolin e një ushtari turk që ra në Afrino, ai tha se donte të bëhej një “dëshmitar” dhe pretendonte se Allahu i premtoi atij fitoren, e cila tani është e afërt.

Ne jemi një vend prej 81 milion. Nuk duhet të na tregojnë se çfarë të bëjmë? Ku është FETO? “, Pyeti veten. Dhe ai u përgjigj vetë: “Në Pensilvani,” duke lene pakenaqesi kundër Shteteve të Bashkuara të cilët nuk lëshojnë Fetoulah Gullen.
Këtë e pëlqejnë %d blogues: