Gjermania i jep lamtumirën Merkelit pas 16 vitesh si kancelare, midis 50 të ftuarve në sallë

226

Ceremonia e lamtumirës së Merkelit.

Merkel u bë kancelarja e parë femër e Gjermanisë që nga themelimi i Shtetit Federal në 1871 – Ngjarja e lamtumirës për nder të saj nuk do të zhvillohet siç pritej, pasi është përshtatur me epokën e koronavirusit.

Merkel lë gurin e saj të vogël në lokomotivën e Eurozonës. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ajo e lë partinë Demokristiane (CDU) dukshëm të dobësuar.

Në një ceremoni speciale që do të nisë në orën 20.30 me orën greke dhe do të transmetohet në televizionin shtetëror gjerman, kolegët dhe miqtë e Angela Merkelit do të kalojnë pragun e Ministrisë së Mbrojtjes në Berlin për t’i dhënë lamtumirën.

Kancelarja e Gjermanisë gjatë largimit të saj do të dëgjojë duke luajtur grupin ushtarak, himnin e vendit të saj por edhe këngët e veçanta muzikore që ka zgjedhur.

Nënkoloneli Sven Homan do të nisë demonstratën ushtarake në shkallë të gjerë me ushtarë në forca speciale dhe pishtarë të ndezur. Një ritual që e ka zanafillën në shekullin e 16-të.

Ngjarja e lamtumirës për nder të saj nuk do të zhvillohet siç pritej, pasi është përshtatur me sezonin e koronavirusit. Pesëdhjetë janë të ftuarit që do të marrin pjesë në natën e madhe dhe të gjithë janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-it.

A do të jetë Merkel po aq e prekur sa paraardhësit e saj? Kur kori muzikor i Bundeswehr-it në Hanover në nëntor 2005 luajti “My Way” të Frank Sinatria-s, lotët rrodhën në faqet e kancelarit socialdemokrat në largim Gerhard Schroeder.

Merkel do të mbajë një fjalim të shkurtër shtatë minutësh. Vetëm të vaksinuarit plotësisht kundër koronavirusit do të vijnë në ceremoninë e saj të lamtumirës.

Tradita kërkon që politikania, të cilës i bëhet ky nderim më i lartë, të zgjedhë tre këngë sipas dëshirës së saj. Dhe këtu qëndron surpriza e madhe. Sepse askush nuk mund ta imagjinonte se kë do të zgjidhte Merkel, siç e njohim prej 16 vitesh me paraqitjen e saj konservatore.

Kënga e parë është himni i kishës korale “Exalt God, we lavder you” nga Jochen Rieger. Më pas është balada e Hildegard Kneff nga Berlini me titull: “Për mua dua të bjerë shi trëndafila të kuq”, por surpriza më e madhe vjen nga përzgjedhja e këngës së tretë: “Ti harrove filmin me ngjyra”, (Du hast den Farbfilm vergessen) nga kumbara e muzikës punk, Nina Hagen.

Ngritja e Merkelit dhe lamtumira e madhe…

 

Më 10 prill 2000, Merkel u zgjodh Presidente e Kristian Demokratëve pas dorëheqjes së Wolfgang Schieble, emri i të cilit u implikua në një skandal financimi të paligjshëm.

Më 22 nëntor 2005, parlamenti gjerman zgjodhi kancelaren e saj të Gjermanisë. Merkel u bë kancelarja e parë femër e Gjermanisë që nga themelimi i Shtetit Federal në 1871.

Ajo është gjithashtu ish-qytetarja e parë e Republikës Demokratike Gjermane që është udhëheqëse e Gjermanisë së ribashkuar. Sot ushtria gjermane i jep lamtumirën me çdo kusht.

Javën e ardhshme, Merkel do t’ia dorëzojë stafetën pasardhësit të saj, socialdemokratit Olaf Soltz, duke mbyllur një kapitull të madh në historinë e Gjermanisë.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: