Greqi / Aksidentin në punë ku vdiq shqiptari e kthejnë në vetvrasje…!

520

Dyshime mbi aksidentin e shqiptarit 60-vjeçar që humbi jetën nga një lartësi e madhe, paraqitet sot pas publikimit të gazetës PROTO THEMA, e cila paraqet një fakt tjetër dyshues me atë që kishte publikuar një javë më parë. Sot publikon se shkaku i vdekjes ka qene vetvrasja, pra shqiptari u hodh se i tepronte jeta, duke anashkaluar motin e keq dhe kushtet jo normale ne vendin e punës. Duke anashkaluar se ate ditë në vendin e punës ku punonte viktima kishte rënë dëborë dhe kishte ngrica, gje që nuk lejohej që të punohej jo vetëm nga kushti teknik por edhe nga sigurimi i jetes. (Shih foto)

Por si gjithnje kur kanë përballë shqiptarë në të tilla momente gjithçka anashkalohet, pasi asnjëherë nuk është parë shteti shqiptar. Nëse është aksident ka një dëmshpërblim, por për të shmangur këtë e kthejnë në vetvrasje…

Por ja si e trajton sot kjo gazete:

 Përmbysja : Punonjësi 60-vjeçar bëri vetëvrasje në stadiumin AEK

Sipas informacioneve,largimi i tij u njoftua një ditë më parë – Mjeku ligjor zbuloi në pëllëmbë e të ndjerit shënimin e tij të autografit

Faktet e reja dalin në dritë rreth tragjedisë në vendin e ndërtimit të stadiumit AEK në Filadelfinë e Re, kur një punëtor 60-vjeçar ra nga skela. Fillimisht, ishte një aksident pune, por sipas të gjitha provave  ishte një vetëvrasje.

Në fakt, raportet thanë se punonjësi 60-vjeçar, babai i dy fëmijëve, ishte informuar se kontrata e tij ishte ndërprerë një ditë më parë.

Dëshmitarë okularë dëshmuan se 60-vjeçari u ngjit në shtyllën veriperëndimore dhe ra në tokë. Sipas informacioneve, mjeku i cili kryente nekropsinë e grumbullit zbuloi në pëllëmbë të njeriut të pafat një shënim në të cilin ai raportoi shkaqet e vetëvrasjes së tij.

Puna në stadiumin AEK u ndal pas incidentit tragjik.

Është vërejtur se të martën në vendin e ndërtimit u mbajt një qëndrim pune dhe një mbledhje e përgjithshme e punëtorëve, të vendosur nga Sindikatat e Ndërtuesve të Athinës.

Sipas një deklarate të Sindikatës, “vendi i ndërtimit vdiq dhe punëtorët me pjesëmarrjen e tyre universale treguan se ata nuk u përkulën kokën e tyre përballë kërcënimeve të punëdhënësve. Përmes një diskutimi në asamblenë e gjallë dhe masive të përgjithshme, punëtorët, së bashku me Sindikatën, vendosën të vazhdonin përpjekjet në një mënyrë shumëformëshe. Funerali u bë dje, përfundon gazeta PROTO THEMA

Por një javë më parë (9 janar te 2018), po kjo gazetë shkrunte si më poshtë:

“Njeriu i pafat u ngjit në skelë kur në kushte të paqarta humbi ekuilibrin e tij dhe ra në tokë nga lartësia e lartë. Vdekja tragjike u gjet të mërkurën pasdite nga një prej punonjësve të përfshirë në ndërtimin e stadiumit të ri AEK në Filadelfinë e Re.

Njeriu fatkeq ishte në një shtyllë veriperëndimore mbi skelën dhe ra nga një lartësi e lartë në një zbrazëti. Ambulanca e EKAB e transferoi atë pa ndjenja në spital ku vdiq vdekja e tij. Puna në stadiumin AEK u ndërpre pas incidentit tragjik, për të theksuar se shkaqet e aksidentit janë duke u adresuar dhe për të shprehur ngushëllimet e saj për familjen e të ndjerit. Familja sapo është informuar për fatkeqësinë fatale të punës që ndodhi sot në vendin e ndërtimit. Punonjësi ishte një punonjës i kontraktuesit të projektit. Për momentin, janë hetuar shkaqet e aksidentit. Ne shprehim dhimbjen tonë të thellë dhe ngushëllimet e sinqerta familjes së punëtorit të vdekur “.