Greqi/ Dy tërmete shkundin vendin

265

Dy tërmete njëri pas tjetrit kanë shkundur Greqinë sot në mëngjes Greqinë.

Tërmeti i parë me magnitutë 5.1 Rihter në juglindje të Rodos, ndodhi në 07:44 të mëngjesit – Fokusi ishte në zonën detare 30 km, në juglindje të ishullit të Rodosit. Sipas vlerësimit të parë, thellësia fokale e tërmetit u vlerësua në 16.8 km.

Termeti i dytë me magnitudë 3.7 Rihter eshte regjistruar në Katerinipak çaste më vonë se i pari, sipas Institutit Gjeodinamik.Tërmeti ndodhi 35 kilometra në jug-perëndim të Katerini dhe kishte një thellësi fokale prej 13.9 kilometra.