Greqi / Shpëtohen 121 imigrantëve në ishujt Lesvos dhe Samos

666

Sot rojet bregdetare, Në rastin e parë shpetuan një varkë lundruese me 75 emigrante dhe në rastin e dytë një gomone prej 46 personash

Pavarësisht nga kushtet e pafavorshme të motit, refugjatët nga brigjet turke vazhdojnë udhetimin për në ishujt grekë të Egjeut, përkatësisht Lesbos dhe Samos, ku 121 refugjatë dhe emigrantë u identifikuan dhe shpëtuan në dy operacione të ndryshme në orët e hershme të mëngjesit dhe në mëngjesin e së shtunës se sotme, shkruajne mediat greke.

Në incidentin e parë, një anije e forcave te rojeve Frontex  ka parë nje varke me 75 emigrante në zonën e detit të Palios, jashtë Lesvos. Anëtarët e Frontex-i ka u transferuar emigrantet në portin e Mitilenit për njohje dhe regjistrim. Në incidentin e dytë, anija e rojeve bregdetare  u gjend në verilindje të Lesvos per te shpetuar 46 emigrante  dhe transportohej në portin e Malagarion, Samos.

 

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: