Greqi, tërmeti 4.9 Richter midis Astypalea dhe Amorgos

994

Sizmike dridhje magnitudë 4.9 të shkallës Rihter ka ndodhur në 18.56 të martën në zonën e detit veriperëndim dhe juglindje të Astypalea Amorgos, sipas një vlerësimi të rishikuar të Institutit Gjeodinamik i Observatorit Kombëtar të Athinës.

Epiqendra e tërmetit ndodhet 25 km në veriperëndim të Astypalaia, thellësia fokale është vlerësuar në 10 km. Dridhje u ndje në Astypalea, Amorgos, Santorini, Syros dhe ishujt e tjerë të Cyclades dhe Dodekanezë.

 
Këtë e pëlqejnë %d blogues: