Greqi/ Trafikonin kokainë dhe kanabis nga Shqipëria, pesë shqiptarë në pranga dhe dy janë në kërkim

Greqi

Në Selanik pesë shqiptarë janë arrestuar dhe dy të tjerë janë në kërkim për trafikim të lëndëve narkotike, raportojnë mediat vendase.

Policia e këtij qarku me ndihmën e qenit të trajnuar posaçërisht të policisë “Ays”, ka zbuluar dhe ka sekuestruarnëntë kilogramë kanabis, gjashtë kilogramë heroinë dhe kokainë , si u zbulua dhe një laborator i improvizuar të ripërpunimit të drogës.

Autorët e dyshuarjanë gjashtë shtetas shqiptarë dhe një shtetas grek, të moshës 19 deri në 49 vjeç, secili akuzohet për shkelje të ligjeve dhe rezistencave të drogës dhe armëve.

Si rezultat i hetimit, një anëtar drejtues i qarkut ishte një i huaj 41-vjeçar që organizoi transportin nga Shqipëria dhe trafikimin në Greqi dhe kryesisht në kompleksin urbanistik të Selanikut me sasi kokainë, heroinë dhe kanabis, në bashkëpunim me anëtarët e tjerë që kishin rolin e ruajtjes dhe trafikimin e drogave.